Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
XXV Pomorski Festiwal Poetycki
Pelplin, czwartek, 28 maja 2020

Jubileuszowa edycja Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. ks. Janusza St. Pasierba odbędzie się 28-29 maja 2020 r. (część konkursowa i warsztatowa). Już 27 maja 2020 r. gość specjalny - zespół Piramidy - z koncertem śpiewanej poezji Adama Mickiewicza. Wśród gości specjalnych także m.in. ks. Bartłomiej Kuźnik - poeta, laureat ubiegłorocznej nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba.

Termin nadsyłania zgłoszeń w kategoriach: recytacje, poezja śpiewana, programy poetyckie oraz prac w kategoriach: esej, juwenilia poetyckie i pamięć w dziedzictwie kulturowym do 30 kwietnia 2020 r. drogą pocztową (liczy się data stempla pocztowego) lub  drogą elektroniczną.

Adres organizatora:
Zespół  Szkół Ponadgimnazjalnych
Liceum Ogólnokształcące im. ks. Janusza St. Pasierba
ul. Sambora 5, 83 –130 Pelplin, tel./fax(0-58) 536-15-71
e-mail: sekretariat@zsp.pelplin.pl

Formularz zgłoszeniowy

Regulamin


Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza Stanisława Pasierba organizowany jest od 1996 r. Najpierw przez Liceum Ogólnokształcące im. ks. Janusza St. Pasierba w Pelplinie, a później również przez Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Miłośników Pelplina, Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Patron Festiwalu (zmarły w 1993 r.) jest wybitnym polskim poetą, eseistą, historykiem sztuki, profesorem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Celem Festiwalu jest m.in. przybliżenie dorobku ks. Janusza St. Pasierba, inspirowanie i promocja twórczości artystycznej młodych ludzi, kształtowanie aktywnej postawy młodzieży wobec zjawisk kultury, propagowanie uniwersalnych i regionalnych wartości kultury Pomorza, zgodnie ze słowami ks. Janusza St. Pasierba: Małe ojczyzny uczą żyć w ojczyznach wielkich, w wielkiej ojczyźnie ludzi, propagowanie wartości wypływających z chrześcijańskich źródeł kultury europejskiej. Wielką uwagę przywiązuje się do popularyzacji kultury żywego słowa, organizując warsztaty dla recytatorów i wykonawców programów poetycko-muzycznych.

Oprócz zajęć warsztatowych odbywają się koncerty muzyczne, spotkania z poetami, wystawy, prelekcje, projekcje filmów. W części konkursowej uczestnicy rywalizują w sześciu kategoriach: recytacje, poezja śpiewana, programy poetycko-muzyczne, eseje, juwenilia poetyckie, pamięć o dziedzictwie kulturowym (ta ostania kategoria pod auspicjami Instytutu Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu).

W jury zasiadają aktorzy, poeci, reżyserzy, muzycy, dziennikarze, logopedzi, poloniści. Warsztaty dla uczestników prowadzą, mający w tym zakresie doświadczenie, instruktorzy teatralni i aktorzy.

W 24 edycjach tego wydarzenia wzięło udział ponad trzy tysiące młodych uczestników z ok. 200 szkół (w tym kilkunastu wyższych) z całej Polski, głównie z Pomorza. Festiwal, odbywający się pod patronatem władz ministerialnych i samorządowych województwa, powiatu i miasta, cieszy się sporym zainteresowaniem mediów (m.in. coroczne relacje TVP Gdańsk).

Kolejna, jubileuszowa, edycja Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. ks. Janusza St. Pasierba odbędzie się 28-29 maja 2020 r. (część konkursowa i warsztatowa). Już 27 maja 2020 r. gość specjalny - zespół Piramidy - z koncertem śpiewanej poezji Adama Mickiewicza. Wśród gości specjalnych także m.in. ks. Bartłomiej Kuźnik - poeta, laureat ubiegłorocznej nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.