Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Wystawa „Wielkopolanie ku Niepodległej
Gdańsk, wtorek, 9 kwietnia 2019

PROGRAM:

 

Spotkanie z Ułanami Poznańskimi – wtorek, 9 kwietnia, godz. 12:00 - 16:00, pl. Obrońców Poczty Polskiej: Wydarzenie z elementami rekonstrukcji, w którym udział wezmą członkowie Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich.  W bezpośrednim sąsiedztwie wystawy powstanie stanowisko Ułanów, na którym zaprezentują oni uzbrojenie i umundurowanie z okresu wielkopolskiego zrywu.  Obserwować będziemy pokaz  władania lancą oraz szablą wykonywany przez doświadczonych ułanów. W dniu, w którym odbywać będzie się wydarzenie, każdy odwiedzający wystawę będzie miał okazję  spotkać ułanów umundurowanych i uzbrojonych zgodnie z regulaminami obowiązującymi w czasie powstania.

Wernisaż wystawy „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku”  – wtorek, 9 kwietnia, godz. 15, pl. Obrońców Poczty Polskiej

 

Panel dyskusyjny – wtorek, 9 kwietnia, godz. 16, Sień Gdańska Dworu Artusa, Długi Targ 43-44

W debacie poświęconej powstaniu wielkopolskiemu udział wezmą:

dr Michał Krzyżaniak, dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. generała broni Józefa Dowbora-Muśnickiego w Lusowie, historyk wojskowości i historii Polski XX wieku. Autor m.in publikacji "Obraz bitwy o Poznań w 1945 r. w świetle materiałów i dokumentów niemieckich".

dr Jan Daniluk, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, badacz i popularyzator historii Gdańska XX wieku

Łukasz Grzędzicki, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, popularyzator historii Pomorza, ze szczególnym uwzględnieniem historii Kaszub.

 

Koncert „Kartka z powstania” wtorek, 9 kwietnia, godz. 17.30, Wielka Hala Dworu Artusa, Długi Targ 43-44

„Kartka z powstania” to wydarzenie muzyczne, w którym historia powstania wielkopolskiego 1918-1919 roku zostanie zilustrowana wyjątkowymi aranżacjami pieśni patriotycznych bezpośrednio związanych z wielkopolską („Pieśń Rycerska Wielkopolan 1918”, „Wśród nocnej ciszy pod Lwowem” czy najbardziej znana „Marsylianka Wielkopolska”) oraz tych znanych w całej Polsce. Poszczególne utwory nie będą osobnymi wykonanymi, ale zostaną połączone elementami oryginalnej poezji z okresu wielkopolskiego zrywu. Wystąpi Jaśmina Pawłowska skrzypaczki – solistka Royal Academy of London wraz z zespołem.

 

 

Wystawa-instalacja Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku

 

Wystawa została przygotowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu we współpracy z ponad 20 wielkopolskimi instytucjami muzealnymi, naukowymi, bibliotecznymi oraz organizacjami społecznymi, zajmującymi się pamięcią o powstaniu wielkopolskim.

Stworzono ją z myślą o mieszkańcach największych polskich miast, w których jest prezentowana od końca grudnia 2018 do czerwca 2019 r. Ekspozycję pokazano już w Warszawie, Krakowie, Świętochłowicach, Wrocławiu i Zielonej Górze. Teraz czas na Gdańsk. Później wystawa zawita jeszcze do Bydgoszczy, Torunia i Białegostoku.

Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie, a sfinansowano ją ze środków Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz IPN, Archiwum Państwowego i na wcześniejszym etapie z Programu „Niepodległa”.

Wystawa odbywa się pod patronatem TVP3.

Wystwa „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku”  popularyzuje wiedzę o zwycięskim powstaniu wielkopolskim i jest ważnym elementem upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. To także element promocji idei budowy w Poznaniu nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. W poszczególnych modułach wystawy zwiedzający mogą poznać historię XIX-wiecznej drogi Wielkopolan do niepodległości, dzieje powstania wielkopolskiego, udział wojsk wielkopolskich w walkach o granice Rzeczypospolitej oraz kultywowanie pamięci o zwycięskim zrywie.

Bazą dla powstania były efekty XIX-wiecznej pracy organicznej, nazwanej później „najdłuższą wojną nowoczesnej Europy”. Działania niepodległościowe, w tym przygotowania do powstania trwały cały rok 1918, ze szczególnym nasileniem w listopadzie i grudniu.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Dzień wcześniej do Poznania przyjechał Ignacy Jan Paderewski. Jego powitanie przez poznaniaków zamieniło się w wielką, patriotyczną manifestację. Walki rozpoczęły się następnego dnia. Powstańcze oddziały formowały się w całej Wielkopolsce, opanowując miejscowości i obszary na czterech frontach: północnym, południowym, zachodnim i południowo-zachodnim. Na czele zrywu stanął najpierw kpt. Stanisław Taczak, zaś 15 stycznia dowództwo nad walczącą Wielkopolską przejął gen. Józef Dowbor- Muśnicki.

16 lutego rozejm w Trewirze zawiesił działania zbrojne w Wielkopolsce. Jednak strona niemiecka nie pogodziła się z jego warunkami i walki trwały aż do podpisania traktatu wersalskiego 28 czerwca 1919 r.

Powstanie Wielkopolskie było jedynym tak dużym, zwycięskim i skutecznym zrywem w historii Polski. Do jego sukcesu przyczyniła się postawa Wielkopolan – powstanie było zrywem obywatelskim – przyłączyły się do niego wszystkie warstwy społeczne.

Wielkopolanie nie poprzestali na działaniach na terenie swojego regionu. Uczestniczyli aktywnie w powstaniach śląskich, obronie Lwowa, wojnie polsko-bolszewickiej. Odbudowującej się Polsce dostarczyli dobrze wyszkolonego i wyekwipowanego żołnierza. Po 123 latach zaboru, po kilkudziesięcioletniej presji germanizacyjnej, Wielkopolska wniosła bardzo ważny wkład w odzyskanie niepodległości i stała się silnym regionem odrodzonej Polski.

Powstanie Wielkopolskie miało zasięg regionalny (Wielkopolska, Kujawy, Ziemia Lubuska) , ale znaczenie narodowe!

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.