Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Wystawa "Matka i Córka" w Gdyni
Nie znaleziono zdjecia
Alicja i Karolina Serkowskie

Do końca czerwca w Ośrodku Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni (Filia nr 15 Miejskiej Biblioteki Publicznej) przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 można oglądać wystawę rękodzieła kaszubskiego Alicji i Karoliny Serkowskich - "Matka i Córka". Ekspozycja prezentuje kilkadziesiąt obrazów na szkle i rzeźb. Wystawę można odwiedzać w następujące dni: poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30-19.00. Wstęp wolny.

 

Alicja Serkowska ‒ urodzona w 1955 roku w Kartuzach. Twórczyni ludowa w dziedzinie haftu kaszubskiego oraz kaszubskiego malarstwa na szkle. Mieszka i pracuje w Kartuzach. Jest córką Leona    i Jadwigi Grot. Umiłowanie do haftu i zainteresowanie twórczością ludową wyniosła z domu rodzinnego. W wieku 18 lat otrzymała wyróżnienie za haft kaszubski w konkursie Młodych Twórców Ludowych Pomorza Gdańskiego „Ludowe Talenty” oraz dyplom uznania za osiągnięcia hafciarskie. Od 1993 r. zajęła się również malarstwem na szkle. Także w tej dziedzinie osiąga sukcesy w postaci nagród i wyróżnień w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Obrazy na szkle Alicji Serkowskiej zdobią wiele pomorskich instytucji kultury, a także znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. W 2003 r. została odznaczona Medalem za zasługi w upowszechnianiu twórczości ludowej, nadanym przez Oddział Gdański Stowarzyszenia Twórców Ludowych im. Longina Malickiego. W tym samym roku została nominowana do nagrody „Perła Kaszub” nadawanej przez Kapitułę i Starostę Powiatu Kartuskiego, natomiast w 2006 r. odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność twórczą z okazji jubileuszu 50-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Bierze udział w wielu plenerach i wystawach sztuki ludowej w kraju i zagranicą. Uczestniczy w festynach, jarmarkach ludowych oraz innych imprezach folklorystycznych. Swoją pasję haftowania oraz malowania na szkle przekazała córce Karolinie.

Karolina Serkowska urodzona w 1986 roku w Kartuzach, pochodzi ze znanej rodziny twórców ludowych Grotów z Kartuz, która od trzech pokoleń zajmuje się kaszubską twórczością ludową. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego imienia Hieronima Derdowskiego w Kartuzach oraz Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Naukę kontynuuje na studiach Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna UG. Jest członkiem Rady Języka Kaszubskiego, Klubu Studenckiego "Pomorania”, nieformalnej grupy Młodych Pisarzy Kaszubskich „Zymk” i Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Kaszuby” w Kartuzach. Jako dziennikarka publikuje w prasie regionalnej w języku kaszubskim i polskim. Jej głos możemy także usłyszeć, w niektórych stacjach radiowych. Współpracowała z „Gazetą Kartuską” i Radiem Kaszëbë”, obecnie z Radiem Gdańsk oraz miesięcznikiem „Pomerania”. Od 2011 roku prowadzi koło dziennikarskie, wydające pismo „Reflektor”, działające przy Centrum Kultury "Kaszubski Dwór" w Kartuzach. Od lat tworzy poezję i prozę w języku kaszubskim. Jej utwory były publikowane m. in. w „Pomeranii”, „Stegnie” oraz „Zymku”.

Zachęcamy do wsparcia działalności naszego Oddziału. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Będziemy wdzięczni za przekazanie 1%

KRS 0000018943

 

ZKP Oddział Gdynia

KPZ Part Gdiniô

 

ul. Słowackiego 44/7

81-392 Gdynia

Numer konta:

82 1020 1853 0000 9902 0067 4812

Biuro:

wtorki 16.00-17.00

 

Partnerzy: