Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Promocja albumu J. Uklejewskiego

Wydawnictwo Maszoperia Literacka, Księgarnia Kaszubsko-Pomorska CZEC oraz Caffe Anioł serdecznie zapraszają na promocję albumu Janusza Uklejewskiego "Moja Gdynia", która odbędzie się 13 kwietnia o godz. 17.30 w Caffe Anioł w Gdyni przy ul. Kilińskiego 6.

Album "Moja Gdynia", nieżyjącego nestora polskiej fotografii - Janusza Uklejewskiego. Ten znany artysta, fotografik i reportażysta, pochodzący z Grudziądza, a od wielu lat związany z Gdynią, zmarł w trakcie prac nad książką. Pomysł na powstanie albumu powstał w 2009 roku, jego tematem wiodącym miała być Gdynia. Od tego czasu wydawcy odbyli z Januszem Uklejewskim wiele spotkań, dobierając zdjęcia do planowanej książki. Podczas tych spotkań zachwycała pamięć fotografika, który mimo utraty wzroku, potrafił doskonale opisać i umiejscowić w czasie swoje fotografie. 17 lutego 2011 roku dotarła smutna wiadomość o śmierci Janusza Uklejewskiego. Kilka miesięcy później jego dzieło zostało ukończone dzięki dyrektor Muzeum Miasta Gdyni – Dagmarze Płaza-Opackiej i przedstawicielom Wydawnictwa Maszoperia Literacka. Album przedstawia wybór czarno-białych fotografii Gdyni z różnych lat – od końca lat czterdziestych do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Dla wszystkich, którzy pamiętają Gdynię z tego przedziału czasowego, będzie to wspaniała wędrówka po swych wspomnieniach i historii miasta, natomiast ci, którzy urodzili się później, ujrzą Gdynię w ogromnym stopniu inną niż dziś. "Inną" nie znaczy ani piękniejszą, ani brzydszą. Po prostu inną, z ciekawym klimatem portowego miasta – z cumującym transatlantykiem "Batory", ze stoczniami, dziesiątkami statków, okrętów i żaglowców. Spora część zdjęć prezentuje Gdynię właśnie jako miasto związane z morzem. W fotografiach Janusza Uklejewskiego Gdynia i morze to jeden organizm. Tak właśnie widział to miasto autor zdjęć. W albumie odnajdziemy także wiele fotografii postaci, które wpisały się w historię Gdyni i Pomorza m.in. Mariana Mokwę, Lecha Bądkowskiego, Augustyna Necla, Franciszka Fenikowskiego, Leonida Teligę, Kazimierza Jurkiewicza, Edmunda Kosiarza, Jerzego Gruzę, Franciszkę Cegielską i ks. Hilarego Jastaka. Album to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników Gdyni. Być może na zdjęciach odnajdziemy siebie lub swych bliskich.

 

Zachęcamy do wsparcia działalności naszego Oddziału. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Będziemy wdzięczni za przekazanie 1%

KRS 0000018943

 

ZKP Oddział Gdynia

KPZ Part Gdiniô

 

ul. Słowackiego 44/7

81-392 Gdynia

Numer konta:

82 1020 1853 0000 9902 0067 4812

Biuro:

wtorki 16.00-17.00

 

Partnerzy: