Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Wystawa Serce Gdyni-plac Kaszubski

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia trzeciej części wystawy Serce Gdyni ‒ plac Kaszubski i jego mieszkańcy w dawnej fotografii. Jest to kontynuacja projektu zapoczątkowanego w 2018 roku. Wówczas, dzięki pasji Marcina Scheibe – prawnuka Jakuba i Elżbiety, którzy zostali uwiecznieni na popularnej ławeczce Kaszubów na placu Kaszubskim w Gdyni powstała ta wystawa. Gdyński miłośnik historii, od wielu lat kolekcjonuje zdjęcia, pocztówki i inne dokumenty związane z placem Kaszubskim i jego okolicami, które udostępnia w internecie na stronie związanej z sercem dawnej Gdyni. Dużą wartością jest to, że Marcin Scheibe nawiązał wiele kontaktów z potomkami rodzin zamieszkującymi dawniej oraz obecnie w tym miejscu, integrując to środowisko.

Wystawa jest poszerzana co roku o kolejne tablice. W tym roku wzbogaciliśmy ją o kolejne kilkanaście plansz. W nowościach znajdą Państwo bogaty zbiór materiałów odnoszących się do budowy i pierwszych lat funkcjonowania pobliskiego Szpitala Św. Wincentego, czasów PRL oraz początków Parafii Portowej pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka przy kościele ojców redemptorystów.

Wystawa będzie dostępna na placu Kaszubskim od 20 czerwca do końca lipca br. Organizatorami są: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni oraz Kaszubskie Forum Kultury. Scenariusz, dobór materiałów i opisy: Marcin Scheibe i Andrzej Busler.

Na zwiedzających czeka blisko 50 tablic. Fot. Andrzej Busler


 

Zachęcamy do wsparcia działalności naszego Oddziału. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Będziemy wdzięczni za przekazanie 1%

KRS 0000018943

 

ZKP Oddział Gdynia

KPZ Part Gdiniô

 

ul. Słowackiego 44/7

81-392 Gdynia

Numer konta:

82 1020 1853 0000 9902 0067 4812

Biuro:

wtorki 16.00-17.00

 

Partnerzy: