Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Wyjątkowy obiekt na mapie Europy

Wystawa „Wyjątkowy obiekt na mapie Europy”, którą można oglądać w Kaszubskim Forum Kultury w Gdyni (al. Marszałka Piłsudskiego 18), jest poświęcona niezwykłym dziełom sztuki współczesnej znajdującym się w kościele pw. Św. Józefa Robotnika w Gniewinie. Znany polski artysta Jarosław Wójcik stworzył na potrzeby tej świątyni mozaikowe stacje drogi krzyżowej i niezwykłe witraże, które powstały innowacyjną metodą fusingu. Naukowcy i miłośnicy sztuki współczesnej zauważyli i docenili te dzieła w licznych publikacjach, uznając je za wartościowe w skali Polski, a nawet Europy.

Stowarzyszenie Mòje Stronë postanowiło przybliżyć je mieszkańcom Kaszub za pomocą wystawy. Na 10 rollupach zaprezentowane są piękne zdjęcia interesujących fragmentów witraży i mozaikowych stacji wraz z przystępnymi opisami ukazującymi wartość artystyczną oraz teologiczne przesłanie, jakie płynie do odbiorców dzieł zdobiących gniewiński kościół. Jak pisał Aleksander Majkowski w kaszubskiej epopei Żëcé i przigòdë Remùsa: Ludzie jednak nie szanują tego, co dzień po dniu mają przed oczami i nie zastanawiają się nad największym dziwem i cudem, jeśli wyrósł on na rodzimej glebie. Przykładem takiego cudu wyrosłego na gniewińskiej ziemi są unikatowe w skali europejskiej witraże i stacje drogi krzyżowej znajdujące się w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika.
Wystawę można oglądać w godzinach pracy Kaszubskiego Forum Kultury. Wstęp wolny.

Zachęcamy do wsparcia działalności naszego Oddziału. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Będziemy wdzięczni za przekazanie 1%

KRS 0000018943

 

ZKP Oddział Gdynia

KPZ Part Gdiniô

 

ul. Słowackiego 44/7

81-392 Gdynia

Numer konta:

82 1020 1853 0000 9902 0067 4812

Biuro:

wtorki 16.00-17.00

 

Partnerzy: