Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Pożegnaliśmy Władysława Prangę

24 maja, na prastarym Oksywiu pożegnaliśmy naszego Drëcha – Władysława Prangę wieloletniego członka naszego oddziału. W kaszubską oprawę uroczystości pogrzebowych bardzo mocno włączyła się Rodzina Zmarłego. Przed mszą św. w kościele pw. Św. Michała Archanioła różaniec poprowadził siostrzeniec Andrzej Zinka. Po wprowadzeniu sztandaru ZKP Gdynia, mszę św. Celebrował ks. Mikołaj Dacko. Czytania i Modlitwę Wiernych w języku kaszubskim prezentowali: Karolina Sikora oraz Ryszard Zinka. Zmarły spoczął na przykościelnym cmentarzu, w rodzinnym grobie tuż obok Antoniego Abrahama. Słowo w imieniu Rodziny i społeczności kaszubskiej wygłosił Stefan Muża.

Władysław Pranga - urodzony 2 kwietnia 1946 roku, pochodzący ze znanej kaszubskiej rodziny Prangów, mieszkańców Cisowej od wielu pokoleń. Całe życie zawodowe pracownik Stoczni Gdynia, gdzie był Kierownikiem Działu Gospodarki Magazynowej. Przez wiele kadencji członek Zarządu ZKP Gdynia, jego sekretarz, wiceprezes i przewodniczący Komisji Rewizyjnej. W 1996 roku uhonorowany za swą działalność społeczną Medalem 70-lecia Gdyni oraz w 2017 roku - Medalem Srebrna Tabakiera Abrahama.

Władysław Pranga (1946-2019). Fot. Jerzy Miotke

Kościół Św. Michała Archanioła w Gdyni-Oksywiu. Fot. Andrzej Busler

Mszę św. celebrował ks. Mikołaj Dacko. Fot. Andrzej Busler

Czytanie w j. kaszubskim prezentowała siostrzenica Zmarłego - Karolina Sikora. Fot. Andrzej Busler

Modlitwa Wiernych w rodny mòwie - przywołana przez szwagra Zmarłego - Ryszarda Zinkę. Fot. Andrzej Busler

Najbliższa rodzina z Małżonką Zmarłego i ks. Mikołaj Dacko na Cmentarzu Oksywskim. Fot. Andrzej Busler

Delegacja gdyńskich Kaszubów. Fot. Edward Barzowski

Delegacja gdyńskich Kaszubów. Fot. Edward Barzowski

Zachęcamy do wsparcia działalności naszego Oddziału. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Będziemy wdzięczni za przekazanie 1%

KRS 0000018943

 

ZKP Oddział Gdynia

KPZ Part Gdiniô

 

ul. Słowackiego 44/7

81-392 Gdynia

Numer konta:

82 1020 1853 0000 9902 0067 4812

Biuro:

wtorki 16.00-17.00

 

Partnerzy: