Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
"Ona tyńcyje dle mie" - kaszubska wersja hitu
poniedziałek, 30 czerwca 2014
Nie znaleziono zdjecia
Foto: GOK Główczyce

Cztery nastolatki z Kaszub przygotowały coś, co może być wielkim przebojem lata - to kaszubska wersja piosenki, którą przez wiele miesięcy zachwycały się miliony Polaków.

Kaszubianka to zespół składający się z czterech dziewcząt - Patrycji Powideł, Klaudii Jarosińskiej, Aleksandry Gac i Julii Mańkowskiej, uczących się w Zespole Szkół w Pobłociu, małej miejscowości w zachodniej części Kaszub, nieopodal Lęborka. Na co dzień zespół wykonuje kaszubskie piosenki ludowe, ale tym razem postanowił spróbować czegoś innego.

- Pomysł narodził się na lekcji języka kaszubskiego, podczas przygotowywania akademii szkolnej - wspomina Aleksandra Gac.

Dziewczyny poprosiły nauczycielkę języka kaszubskiego Magdalenę Czarnowską-Mikulak o przetłumaczenie na język kaszubski tekstu piosenki zespołu disco polo Weekend - "Ona tańczy dla mnie". Na punkcie tej piosenki zwariowała cała Polska, teledysk do tego utworu do dziś na portalu YouTube doczekał się ponad 80 milionów odsłon. Nauczycielce spodobał się pomysł - najpierw przełożyła tylko refren, a potem zdecydowała się przygotować cały tekst w wersji kaszubskiej.

- Za podkład muzyczny odpowiedzialny był Rafał Przybyło, nauczyciel muzyki w lokalnym domu kultury - opowiada Gac. Potem dziewczyny dograły linie wokalne.

Pozostała jeszcze jedna kwestia: prawa autorskie. Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach udało się skontaktować z liderem Weekendu Radosławem Liszewskim. Ten zgodził się od razu - stwierdził, że to dla niego wielka radość, a wykonanie piosenki po kaszubsku jest prawdziwą wisienką na torcie. A ów tort składa się przecież z wielu warstw - utwór wcześniej doczekał się już wersji: angielskiej, włoskiej i francuskiej, śpiewany był także w gwarze śląskiej.

Kolejny krok to oczywiście teledysk. Dziewczyny postanowiły go nagrać w najbardziej adekwatnym miejscu: Muzeum Wsi Słowiańskiej w Klukach, jednym z największych kaszubskich skansenów w regionie, a także na nadmorskiej plaży. Na zdjęciach - które zrealizował Bogusław Chyła - występują w pełnych kaszubskich strojach ludowych: piorą, wiją wianki i oczywiście tańczą.

Wygląda na to, że pomysł czterech dziewcząt i ich nauczycielki wypalił - piosenka z dnia na dzień cieszy się coraz większym powodzeniem.

- Widzimy, że nasz klip ma coraz więcej wyświetleń - mówi Gac. - Oczywiście chciałybyśmy teraz jak najwięcej występować na żywo i śpiewać tę piosenkę na koncertach. Być może wkrótce nagramy jeszcze jakiś słynny przebój w wersji kaszubskiej, ale jeszcze dokładnie nic nie wiadomo.

Dziewczyny przyznały, że myślą o kolejnym wielkim przeboju, popularnym dziś tak jak jeszcze kilka miesięcy temu "Ona tańczy dla mnie", czyli piosence "My Słowianie" Cleo i Donatana.

Teledysk do utworu, który w wersji kaszubskiej zatytułowany jest "Ona tyńcyje dle mie", można oglądać w portalu Vimeo, potem pojawił się także w dużo popularniejszym YouTube, gdzie w ciągu dwóch pierwszych dni obejrzało go kilka tysięcy osób.

Kaszubianka na Vimeo: http://vimeo.com/98222108 i na YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=sk0gMb052GM.

Przemysław Gulda

źródło: http://trojmiasto.gazeta.pl

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.