Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
"Pomorze i Kaszuby 1945"
czwartek, 5 listopada 2020

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z cyklem reportaży (autorstwa Tomasza Słomczyńskiego) – relacji z wydarzeń, które miały miejsce na Pomorzu i Kaszubach wiosną 1945 roku.

Wkraczający żołnierze Armii Czerwonej nierzadko traktowali Pomorze jak teren etnicznie niemiecki. Przypomnijmy, że w 1939 roku ziemie te zostały włączone do III Rzeszy. Sowieci wprowadzali terror. Dokonywali masowych, zbiorowych gwałtów na miejscowych kobietach.

Okazuje się, że te wydarzenia, utożsamiane najczęściej z traktowaniem przez sowietów ludności niemieckiej, są zbiorowym doświadczeniem również ludności polskiej – mieszkańców Pomorza.

Stanisław Guz podczas wywiadu. Fot. Michał Malawski

Ostatni świadkowie tamtych wydarzeń co prawda wspominają o tym, co widzieli (wstrząsające relacje), jednak uderzająca jest zmowa milczenia na ten temat, który – do dzisiaj, szczególnie przez kobiety, jest uznawany za tabu. O tym się dotychczas nie mówiło. Jesteśmy przekonani, że na Pomorzu mamy do czynienia z pokoleniową traumą, która do dziś stanowi temat tabu.

Anita Alot podczas wywiadu. Fot. Michał Malawski

Problem gwałtów dotyczył całych rodzin, społeczności, całego pokolenia. Trauma ta ma różne oblicza – to problem chorób wenerycznych, niechcianych ciąż, i dzieci, które się urodziły (dziś to już osoby w podeszłym wieku), masowych aborcji i – a może przede wszystkim, ran emocjonalnych, które miały swoje odbicie w funkcjonowaniu samych kobiet, ich rodzin i całych społeczności.

Nieznana jest skala tych tragicznych zdarzeń, jednak nie ulega wątpliwości, że gwałty były masowe, że doświadczyły ich tysiące Pomorzanek. Wiele z nich zostało w tamtych dniach brutalnie zamordowanych przez żołnierzy Armii Czerwonej.


Lista relacji:

Część 1. Wspomnienia Benedykta Reszki

 

Część 2. Wspomnienia Stanisława Guza

 

Część 3. Wspomnienia Zofii Pawłowskiej

 

Część 4. Wspomnienia Bernarda Borzyszkowskiego

 

Część 5. Wspomnienia Grety Reszki

 

Część 6. Wspomnienia Anity Alot

 

Część 7. Wspomnienia Edyty Mikołajewskiej

 

Część 8. Wspomnienia Pana Jana

 

Część 9. "Zły" i "dobry" Rosjanin

 

Część 10. Felieton. Rozdrapywanie ran

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.