Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
"Balladyna" z kaszubskimi akcentami (film)
poniedziałek, 2 listopada 2020

W sobotę 5 września 2020 roku o godzinie 12:00 Biblioteka Miejska im. ks. K. Damrota zaprosiła na stronie www.bibliotekakoscierzyna.pl oraz YouTube koscierzyna24.info – na premierę Narodowego Czytania „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Jest to już dziewiąta odsłona organizowanej przez Prezydenta RP akcji czytania arcydzieł literatury polskiej. W tym roku w wakacje przy wspólnej pracy spotkała się młodzież ze szkół podstawowych, średnich oraz studenci z Kościerzyny i Powiatu Kościerskiego, a kwestie Popiela III Wygnanego przeczytał Dawid Jereczek, zastępca burmistrza. Nad scenariuszem, reżyserią i oprawą muzyczną czuwały: Krystyna Stroynowska i Justyna Kujach.

W naszej nieco skróconej wersji „Balladyny” – mówi Justyna Kujach, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Kościerzynie – zależało nam przede wszystkim na tym, by uatrakcyjnić, rozpowszechnić i objaśnić niełatwą lekturę kl. 7 i 8, dlatego do pięknego czytania dodałyśmy oprawę muzyczną w wykonaniu młodzieży, stroje kaszubskie czy scenografię. By promować kulturę kaszubską napisałyśmy z Krystyną Stroynowską krótki epilog – uwspółcześniony dialog z nutą optymizmu między Aliną i Balladyną (który przetłumaczyła na język kaszubski Marta Kujach z konsultacją Iwony Makurat). 

Życzymy Państwu miłego odbioru! Naszą propozycję ”Balladyny” możecie Państwo obejrzeć bezpiecznie ONLINE w odpowiednim dla Was momencie.

Wystąpili:

Pustelnik, Popiel III wygnany – Dawid Jereczek

Kirkor, pan zamku – Witold Stroynowski

Matka, wdowa – Julia Tusk

Balladyna, córka – Marta Kujach

Alina, córka – Marta Majewska

Grabiec, syn zakrystiana – Marcin Majewski

Fon Kostryn, naczelnik straży w zamku Kirkora – Nikodem Narloch

Kanclerz – Marcin Majewski

Goplana, nimfa, królowa Gopła – Sara Barkowska

Chochlik – Szymon Kaiser

Skierka – Marianna Biela

Ilustracja muzyczna:

Akordeon – Aneta Smuczyńska

Klarnet – Zuzanna Binięda-Pastwa

Wibrafon – Jan Jezierski

 

Za pomoc przy tym przedsięwzięciu dziękujemy:

Emilii Biniędzie-Pastwie, Beacie Jankowskiej i KDK, Katarzynie Jezierskiej, Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Lubaniu i autorkom rysunku do scenografii – Justynie Zawistowskiej, Nadii Tusk i Oliwii Troce, Kwiaciarni Alicja, Rodzicom dzieci i młodzieży, Mateuszowi Grabce oraz Pracownikom Biblioteki Miejskiej.

Szczególne podziękowania należą się Martynie Kąkol za nagranie i montaż oraz Krzysztofowi Wenckiemu za twórczą współpracę.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.