Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Pomorska Nagroda Literacka “Wiatr od Morza”
środa, 21 października 2020

Z powodu trudnej sytuacji epidemiologicznej, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, podjęli decyzję o odwołaniu tegorocznej Gali Pomorskiej Nagrody Literackiej. Laureatów poznamy w piątek, 23 października, o godz. 18 - podczas filmowej relacji na stronie WiMBP oraz na portalu gdansk.pl.

- W tym roku ogłoszenie werdyktu Jury odbędzie się w niekonwencjonalnej formie - informują organizatorzy nagrody. - W piątek, 23 października, o godz. 18 na stronie WiMBP w Gdańsku (www.wbpg.org.pl) opublikowany zostanie film prezentujący wszystkich nominowanych autorów i ich dzieła. 

W tej filmowej wersji gali, nazwiska laureatów trzeciej edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej, we wszystkich trzech kategoriach, przedstawi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Poznamy także, jak zawsze, nazwisko laureata Kaszubskiej Nagrody Literackiej.

Czytelnicy naszego portalu będą mogli obejrzeć film z wręczania nagród również na łamach gdansk.pl.

 

Nominowanymi do Pomorskiej Nagrody Literackiej 2019

Literacka Książka Roku:

 • Potop. Poemat przewlekły o końcu świata - Salcia Hałas, Grupa Wydawnicza Foksal 2019
 • Zapach Porcelany - Bogdan Jaremin, Wydawnictwo Bernardinum 2019
 • Znikanie - Izabela Morska, Wydawnictwo Znak 2019

 

Pomorska Książka Roku:

 • Historia Kaszubów w dziejach Pomorza - tomy III-V - Józef Borzyszkowski i Cezary Obracht Prondzyński, Instytut Kaszubski 2019
 • Lekcja anatomii u Hansa Memlinga - Jerzy Jankau, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego 2019
 • "Miasta skoszarowane". Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945 - Jan Daniluk, Muzeum Gdańska 2019
 • Żelewscy w cieniu von dem Bacha - Andrzej Janusz - Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy 2019


 

Jury obraduje w składzie: 

 1. prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski – Przewodniczący Jury – literaturoznawca, krytyk literacki i teatrolog, członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN. 
 2. Bożena Orczykowska – zastępca dyrektora ds. merytorycznych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku,
 3. Elżbieta Pękała – redaktor, organizator i promotor czytelnictwa,
 4. dr hab. Katarzyna Szalewska, prof. nadzw. UG – adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim, autorka i współredaktorka książek naukowych,
 5. Władysław Zawistowski – pisarz, dyrektor Departamentu Kultury UMWP.

Pomorską Nagrodę Literacką ustanowił Samorząd Województwa Pomorskiego w 2018 roku. Jej organizatorem jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Nagroda powstała w trosce o rozwój pomorskiego piśmiennictwa i czytelnictwa, a także z myślą szerzenia miłości do literatury. Przyznawana jest w uznaniu dla twórczej pracy i licznych dokonań pomorskich pisarzy, a także wydawców książek. Tytuł Literackiej Książki Roku przypada utworowi należącemu do szeroko rozumianej kategorii literatury pięknej: poetyckiemu lub prozatorskiemu, ale również może to być reportaż literacki, esej, monografia, rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, scenariusz czy utwór dramatyczny. Pomorska Książka Roku przyznawana jest dziełu związanemu tematycznie z Pomorzem. W tej kategorii uznanie jury może zdobyć publikacja literacka, jak i opracowanie historyczne, monografia, biografia, studia regionalne, przewodnik, album bądź rozprawa naukowa.

Aby przyznać Nagrodę za całokształt pracy literackiej jury ocenia wartość intelektualną i artystyczną pracy twórczej kandydata, oddziaływanie krajowe i znaczenie dla regionu jego dzieł, a także dokonań w dziedzinach pozaliterackich: edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

Jury, za zwycięzców pierwszej edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej - po zapoznaniu się z blisko 350 pozycjami zgłoszonymi przez wydawców, związki i stowarzyszenia literackie, a także uczelnie wyższe - uznało: 

 • w kategorii Literacka Książka Roku 2017: Martynę Bundę za powieść „Nieczułość”;
 • w kategorii Pomorska Książka Roku 2017: „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej: w 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra” T. 1, Eseje, stworzone pod red. Edmunda Kizika i Sławomira Kościelaka.
 • Nagrodę za „Całokształt pracy literackiej” otrzymał Stefan Chwin,
 • Kaszubską Nagrodę Literacką - Stanisław Janke.
   

Laureatką drugiej edycji w kategorii Literacka Książka Roku 2018 została publikacja „Latawiec z betonu” - prozatorski debiut Moniki Milewskiej. Pomorska Książka Roku 2018 trafiła do twórców książki „Gdańskie ogrody”, wydanej przez Muzeum Gdańska, redaktorów: Ewy Barylewskiej-Szymańskiej, Katarzyny Rozmarynowskiej, Zofii Maciakowskiej i Wojciecha Szymańskiego. Nagrodę za Całokształt Pracy Literackiej otrzymał Aleksander Jurewicz - poeta, prozaik i eseista. Kaszubską Nagrodę Literacką „Wiatr od Morza” otrzymała Krystyna Lewna.

Źródło: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/pomorska-nagroda-literacka-wiatr-od-morza-2019-gala-odwolana-laureatow-poznamy-w-piatek-online,a,181299

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.