Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Wanoga na 32 piętro
poniedziałek, 2 marca 2020

24 lutego 2020r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Wielkim Podlesiu wzięli udział w bezpłatnych warsztatach zorganizowanych przez Fundację „Inspirujące Przykłady” założoną i prowadzoną przez red. Leszka Szmidtke, który postanowił zrobić coś z myślą o dzieciach uczących się języka kaszubskiego. Warsztaty odbyły się na tarasie widokowym wieży (32 piętro) w Gdańsku Oliwie. Widok zapierał dech w piersiach.

W pierwszej części po kaszubsku o kaszubskości Gdańska, zarówno w przeszłości jak i obecnie opowiedziała Bernadka Wezel. Zaprezentowała motywy współczesne i dawne związane z Kaszubami w Gdańsku. Uczniowie z zachwytem patrzyli na różnorodność działaczy, artystów i twórców kaszubskich. Każde zadanie jakie mieli wykonać robili z nieskrywaną radością. Z każdym następnym ujawniali więcej pomysłów. Wskazanie nowego spojrzenia na kaszubszczyznę i związane z nią aspekty, było dla uczniów niezwykle emocjonujące, tym bardziej, że Kaszuby mieli u „swoich stóp”.

Sam pomysł zajęć w tak nowoczesnym a jednocześnie wyjątkowo przyjaznym wewnątrz budynku, nasunął dzieciom skojarzenia:” Olivia Star jest jak Kaszuba zimny, niedostępny z zewnątrz, lecz z sercem na dłoni gdy się go pozna” lub „Weszliśmy do wnętrza Stolema i spojrzeliśmy przez jego oczy na Gdańsk”:)

Drugą część zajęć poprowadzili instruktorzy, którzy pomagali uczniom podjąć próbę nazwania swoich najmocniejszych cech. Cennym doświadczeniem było też poznanie nowych gier, jakie mogą służyć niezwykle kreatywnym zabawom dyskusjom na ich temat nie było końca.

Serdecznie dziękujemy  L. Szmidtke za ten ciekawy i inspirujący sposób na uzupełnienie wiedzy o stołecznym Gdańsku. Fakt, że uczniowie zgodnie stwierdzili, że chcą przedłużyć zajęcia lub chociaż powtórzyć je za jakiś czas wskazuje, że był to dobrze wykorzystany dzień.

DZIĘKUJEMY!

http://www.spwp.cba.pl/images/kronika1920/2020_02_24_Wanoga/wanoga001.jpg

źródło: http://www.spwp.cba.pl/


Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Fundacja Inspirujące Przykłady podjęły się organizacji innowacyjnych zajęć dla uczniów uczących się języka kaszubskiego, które odbędą się w niezwykłym miejscu – na 32 piętrze najwyższego biurowca północnej Polski Olivia Star w Gdańsku.
W pierwszej części na tarasie biurowca odbędzie się interdyscyplinarna kaszubskojęzyczna lekcja geografii i historii Kaszub z wykorzystaniem panoramy Trójmiasta, Pobrzeża Gdańskiego i Półwyspu Helskiego.
W drugiej części, już po polsku, odbędą się zajęcia pozwalające dzieciom odkrywać własne talenty, uczyć kreatywności, itp.
Zajęcia będą się odbywały od poniedziałku do czwartku.
Od marca szkoły będą mogły wpisywać się w udostępnionym harmonogramie.
Jedynym kosztem, jaki będą musiały ponieść szkoły, będzie dojazd do Gdańska. Pozostałych podjęły się kaszubskie firmy, które coraz bardziej angażują się we wspieranie dzieci i młodzieży.
Przewidywany czas zajęć to 4 godziny, tj. 10 – 14.
Program przygotowała i będzie realizowała Fundacja Inspirujące Przykłady.

W razie pytań proszę się kontaktować z jej twórcą – Leszkiem Szmidtke.
Tel.: 605 353 554
Mail: leszek@inspirujaceprzyklady.org.pl

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.