Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Twórczość Lecha Bądkowskiego
sobota, 29 lutego 2020

Twórczość Lecha Bądkowskiego dostępna dla wszystkich bezpłatnie w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej.

W związku z ustanowieniem przez Radę Miasta Gdańska roku 2020 Rokiem Lecha Bądkowskiego, Bałtycka Biblioteka Cyfrowa przygotowała dla czytelników niespodziankę: darmowy dostęp do publikacji tego niezwykle cenionego gdańskiego pisarza, dziennikarza i działacza społecznego.

Lech Bądkowski, którego setna rocznica urodzin mija w tym roku, był nie tylko związanym z Gdańskiem pisarzem i dziennikarzem, ale również żołnierzem i działaczem społeczno-politycznym, prekursorem idei samorządności w Polsce. Cześć jego pamięci oddali m.in. gdańscy radni poprzez ustanowienie tego roku Rokiem Lecha Bądkowskiego.

Hołd tej niezwykłej postaci oddaje też Bałtycka Biblioteka Cyfrowa, prowadzona przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. Na stronie bibliotekacyfrowa.eu powstała kolekcja pod nazwą „Lech Bądkowski”, gdzie znajdziemy dzieła pisarza.

Nie wszystkie przeglądarki umożliwiają czytanie udostępnionych pozycji - skutecznie działa przeglądarka Chrome.

Na początek w kolekcji, która będzie stale rozbudowywana o kolejne publikacje, pojawiły się trzy numery legendarnego tygodnika społeczno-politycznego „Samorządność”, ukazującego się tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego w 1981 r. (data ostatniego numeru to 14 XII 1981). Jego redaktorem naczelnym był właśnie Lech Bądkowski, który występował jednocześnie jako autor poczytnych felietonów, drukowanych z charakterystycznym odręcznym podpisem. Zgody na udostępnienie treści pisma w całości udzielił Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

Udostępniony został też książkowy biały kruk - wydana w Londynie w 1945 r. broszura "Pomorska myśl polityczna" (jeszcze pod nazwiskiem Lech Buntkowski).

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa ma w planach publikację także innych materiałów związanych z Lechem Bądkowskim, warto więc sprawdzać zbiory na bieżąco.

źródło: www.gdansk.pl

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.