Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Rok Lecha Bądkowskiego
piątek, 25 października 2019
Nie znaleziono zdjecia
Fot. Grzegorz Mehring

Gdańscy radni jednogłośnie ustanowili rok 2020 Rokiem Lecha Bądkowskiego (1920-1984). Patron roku odegrał ogromną rolę w tworzeniu podstaw samorządności na Pomorzu. W roku 2000 został wyróżniony pośmiertnie tytułem Honorowego Obywatela Gdańska. Od tego też czasu, przyznawane są nagrody im. L. Bądkowskiego dla gdańskich organizacji samorządowych, darczyńców i aktywnych społeczników.

Setna rocznica urodzin Lecha Bądkowskiego przypada 24 stycznia 2020 roku.

- Dla uczczenia tej rocznicy, chcielibyśmy, aby rok 2020 w naszym mieście został uznany rokiem Lecha Bądkowskiego. Warto pamiętać o jego wkładzie w to, w jakiej Rzeczpospolitej Polskiej żyjemy - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Lech Bądkowski (1920-1984) był pisarzem, publicystą, działaczem społecznym. W swojej publicystyce rozwijał idee samorządności i regionalizmu. Odegrał olbrzymią rolę w tworzeniu podstaw samorządności na Pomorzu jako autorytet dla działaczy demokratycznej i niepodległościowej opozycji w PRL, których wspierał radami i doświadczeniem.

Przypomnijmy, że od roku 2000 przyznawane są nagrody dla gdańskich organizacji pozarządowych. Nagrody te zarówno upamiętniają zasługi Lecha Bądkowskiego dla Gdańska jak i są formą docenienia społecznych działań organizacji pozarządowych w naszym mieście oraz ich promowania. Lech Bądkowski, który był współtwórcą „Solidarności" i działaczem społecznym znacząco wpłynął na kształt gdańskiej kultury i przyczynił się do rozwoju samorządności lokalnej.

W czwartkowej sesji uczestniczyła jego córka, pani Sławina Kosmulska.

- Największą misją mojego ojca było wychowanie młodych ludzi. Od początku przyjazdu do Gdańska, w 1946 r, przygotowywał on kadrę, który przejmie władzę w Polsce. Wykonywał żmudną pracę u podstaw, nie był działaczem z pierwszych stron gazet. To widać w Radzie Miasta, ale też w całym mieście Gdańsk - mówiła pani Kosmulska. - Był aktywnym działaczem. Stowarzyszenie "Pomerania", które współtworzył, było swego rodzaju szkołą. To tam nauczyłam się, jak prowadzi się działania społeczne.

Z wnioskiem o przyznanie Nagrody im. Lecha Bądkowskiego w każdej z trzech kategorii mogą występować instytucje, organizacje pozarządowe lub mieszkańcy Gdańska (minimum 10 osób). Dotychczasowi laureaci Nagrody.

gdansk.pl / Fot. Grzegorz Mehring

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.