Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Mistrz Tradycji
środa, 30 grudnia 2020

Mistrz Tradycji – Ryszard Arkuszyński

Od pięciu lat, w ramach programów Ministra Kultury w priorytecie: Kultura ludowa i tradycyjna realizowane jest  zadanie ”Mistrz tradycji”. Celem zadania jest wspieranie procesu transmisji międzypokoleniowej w obrębie danej wspólnoty kulturowej przejawiającego się w bezpośrednim międzyludzkim przekazie wiedzy, umiejętności, funkcji. Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach po raz piąty realizuje projekt w tym zakresie. Wcześniejsze projekty dotyczyły haftu (mistrzyniami tradycji były: Aleksandra Lubińska i Marianna Weilandt), wyplatania ze sworów (realizowany z Czesławem Hincem) i tworzenia ozdób ze słomy (z Zygmuntem Kędzierskim).

Obecnie dobiega końca realizacja projektu pn.: „Jak przódë w Swòrnëgacach garczi lepili ...”, gdzie mistrzem tradycji jest Ryszard Arkuszyński - zajmujący się tworzeniem przedmiotów z gliny. Pan Ryszard Arkuszyński garncarstwem zajmuję się od kilkudziesięciu lat i współprowadzi pracownię garncarską w oddalonej od Swornegaci ok 30 km. Polnicy. Zawodu nauczył go tata Franciszek, który również był garncarzem i prowadził pracownię garncarską. Obecnie p. Ryszard jest jedną z nielicznych osób, które potrafią wykonywać przedmioty z gliny tradycyjnymi metodami, z zachowaniem kanonów obowiązujących w regionie południowych Kaszub.

Swoją wiedzę i umiejętności przekazywał przez blisko rok pięciu mieszkańcom gminy Chojnice. Uczestnicy warsztatów zgłębiali tajniki toczenia na kole garncarskim, szkliwienia, malowania i wypalania tradycyjnych wyrobów ceramicznych. Po zakończonym projekcie będą oni mogli przekazywać nabyte umiejętności kolejnym osobom.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku z realizacji projektu:

https://www.youtube.com/watch?v=LNf97raC6EU

 

Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2021 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.