Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszuby okiem Aleksandra Kostucha
środa, 28 października 2020

Przeprowadzony zdalnie Festin Kùlturë Kaszëbsczi okazał się pięknym wydarzeniem i wielkim sukcesem.

- Baro piãkné to bëło – napisał David Shulist, lider kaszubskiej społeczności z Kanady.

Podczas trwania festynu oglądało go na żywo blisko sto osób. W kolejnych dwóch dniach obejrzało go niemal tysiąc osób. Wiadomo, że niektórzy w całych rodzinno-przyjacielskich grupach.

- Powiedziałam o tym mojej klasie w szkole podstawowej w Przodkowie. Wiem, że wszyscy oglądali z ogromnym zainteresowaniem - podkreśla nauczycielka Barbara Galińska, która rodzinnie śledziła niemal dwuipółgodzinny program w Borkowie.

Jednym z ważnych elementów festynu była wystawa fotogramów Aleksandra Kostucha z Chmielna związanego z ruchem młodych Kaszubów, a ściślej z klubem Garecznica.

- Bardzo mnie się podobają te obrazy – nie szczędziła pochwał Elżbieta Pryczkowska, prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie, głównego organizatora wydarzenia. Dla niej zdjęcia te szczególnie były bliskie, gdyż ukazują jej rodzine strony okolic Stężycy i Chmielna.

- Inspiracją dla mnie jest społeczność lokalna, rodzina i spuścizna naszych przodków. Mamy swoją własną kulturę. Ja się tu urodziłem, tu mieszkam. Doceniam to, co mamy wokół siebie, język, sztukę. To wszystko jest bardzo atrakcyjne dla turystów. Tym możemy się pięknie wyróżniać. Dziękuję ludziom, którzy pomogli mi pokochać to wszystko – wyjaśnił artysta, który na co dzień pracuje jako informatyk. Prowadzi także stronę internetową o nazwie „Szwajcaria Kaszubska”, gdzie można też oglądać jego dzieła.

Niewątpliwie miłość do Kaszub, a także sztuki regionalnej, ma też swoje korzenie w tradycjach rodzinnych. Dziadek Aleksandra, Jan Kostuch, był zasłużonym działaczem gospodarczym i kulturalnym. Należał do założycieli zespołu „Chmielanie”. Fotograficzna pasja A. Kostucha rozpoczęła się w kartuskim liceum, gdzie uczył się tej sztuki w kole fotograficznym. Pragnie pokazać piękno Kaszub z perspektywy lotu ptaka.

Podczas Festinu zaprezentowano dziesięć pięknych fotogramów ukazujących z lotu ptaka jedne z najpiękniejszych miejsc Szwajcarii Kaszubskiej. (jd)


 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.