Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Swiãtémù Janowi Pawłowi II
wtorek, 27 października 2020

Konkurs na najpiękniejszą prezentację pieśni poświęconej św. Janowi Pawłowi II w 100-lecie urodzin „Kaszëbi dlô Jana Pawła II” przyniósł piękne owoce. Początkowo jego rozwiązanie planowano w plenerze, pod koniec maja. Wybuch pandemii zmienił całkowicie zasady, ale na szczęście nie dopuścił do zaniechania imprezy.

Konkurs skierowany był do wszystkich ludzi rozmiłowanych w kaszubskiej kulturze. Jak się spodziewano najwięcej prac nadeszło ze szkół podstawowych. Młodzi zdecydowanie chętniej podejmują się działań w przestrzeni cyfrowej i filmowej. Za ich sprawą, a zwłaszcza ich opiekunów - nauczycieli, powstały bardzo atrakcyjne prace, niekiedy wręcz całe etiudy filmowe. Najlepsze zaprezentowano podczas Festinu Kùlturë Kaszëbsczi. Można je nadal oglądać na youtube:

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=Z4dPmNi0ph8&fbclid=IwAR2g5_CCbY01esXhRkTH-nqOJCbhuMHBihslcTPuPrqxuQi5mh-L-RWqLoU.

- Pragnę wszystkim podziękować, zwłaszcza nauczycielom i rodzicom. Dla mnie najważniejsze są dwa przesłania Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet jeśli inni od was by nie wymagali” oraz „Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowią o waszej tożsamości”. To jest ważne, żeby pielęgnować język kaszubski, naszą kulturę. Cieszę się, że ta piosenka, którą z Eugeniuszem Pryczkowskim napisaliśmy sześć lat temu, dostąpiła takiego uznania. Szczególnie mnie raduje, że wykonywana jest w tylu powiatach, także w lęborskim, słupskim, chojnickim. To jest dla nas największa nagroda – mówił poeta i kompozytor, a zarazem przewodniczący jury, Jerzy Stachurski, który swą wypowiedź przekazał w formie zdalnej.

Najwyżej zgodnie oceniono teledysk w wykonaniu zespołu „Tëchlińsczé Skrzatë” z Tuchlina. Wykonano go przy ołtarzu papieskim w Sierakowicach. Zangażowanych było około 30 dzieci. Podobnych dzieł było znacznie więcej.

- „Tuchlińskie Skrzaty” śpiewały podczas pamiętnej mszy papieskiej w Pelplinie, dlatego nie wyobrażaliśmy nawet sobie, by nie wystąpić w tym konkursie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało się zdobyć Grand Prix - mówiła zachwycona Anna Labuda, wydelegowana przez zespół do odbioru nagród.

Nagrody otrzymali też laureaci drugich i trzecich miejsc oraz liczne wyróżnione grupy. Współfinansował je Powiat Kartuski, za co dziękowano podczas rozstrzynięcia w dniu 25 października 2020 r. w Baninie.

- Idea konkursu okazała się dużym sukcesem. Szczególną wartością są prace, które pozostaną na zawsze w sieci. Można je stale oglądać. Przez to następuje stała promocja tej pieśni. Wiemy, że śpiewana jest już w kościołach. To jest dla nas największa satysfakcja. Możemy już zapowiedzieć, że w przyszłym roku także ogłosimy podobny konkurs. Wówczas jego bohaterem będzie patron 2021 roku, bp Konstantyn Dominik – podsumowała prezes partu ZKP w Baninie, Elżbieta Pryczkowska.

Jan Dosz