Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Dni Abrahamowe w Gdyni
piątek, 26 czerwca 2020

Od 19 czerwca główna gdyńska ulica – Świętojańska została udekorowana kaszubskimi flagami, nawiązując do uroczystości rocznicowych związanych z Antonim Abrahamem. Pierwsza ich część miała miejsce dzień później na oksywskim cmentarzu przy kościele pw. Św. Michała Archanioła. Rozpoczęto ją mszą św. z kaszubską liturgią słowa w intencji Antoniego i Matyldy Abrahamów. Po mszy, w asyście pocztu sztandarowego ZKP Gdynia złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie małżeństwa Abrahamów. Do dziejów i działalności A. Abrahama, nawiązał prezes ZKP Gdynia – Franciszek Gurski. W dalszej części uroczystości odsłonięto tablicę związaną z Bernardem Chrzanowskim i ks. Antonim Muchowskim – spoczywającymi również na oksywskim cmentarzu. Do tej historii nawiązał prezes Kaszubskiego Forum Kultury – Andrzej Busler, który podziękował wszystkim firmom i osobom zaangażowanym w to dzieło. Tablicę odsłonili: prezes firmy Stal Complex – Czesław Toruńczak oraz Danuta Krygier i Andrzej Busler (oboje z ZKP Gdynia).

Ulica Świętojańska - udekorowana kaszubskimi flagama w dniach 19-25 czerwca. Fot. Andrzej Busler

Msza św. w intencji A. i M. Abrahamów w kościele pw. Św. Michała Archanioła na Oksywiu. Fot. Żaneta Janicka

Nad grobem Abrahamów. Fot. Żaneta Janicka

Kwiaty składa Czesław Toruńczak - prezes firmy Stal Complex. Fot. Żaneta Janicka

Odsłonięcie tablicy na Oksywiu, od lewej: Andrzej Busler, Czesław Toruńczak i Danuta Krygier. Fot. Żaneta Janicka

Kolejna oksywska tablica historyczno-informacyjna. Fot. Żaneta Janicka

 

Dalsza kontynuacja Dni Abrahamowych miała miejsce na placu Kaszubskim – 23 czerwca w 97. rocznicę śmierci Antoniego Abrahama. Rozpoczęto ją odśpiewaniem hymnu kaszubskiego, przemową prezesa ZKP Gdynia – Franciszka Gurskiego i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Antoniego Abrahama m.in. przez delegacje Rady Miasta Gdyni, ZKP Gdynia, Rady Partów Północnych ZKP "Norda", senatora Sławomira Rybickiego i posłanki Barbary Nowackiej.

Poczet sztandarowy ZKP Gdynia przed pomnikiem A. Abrahama. Fot. Żaneta Janicka

Przemawia prezes ZKP Gdynia - Franciszek Gurski. Fot. Żaneta Janicka

Kwiaty składa delegacja Rady Miasta Gdyni - wiceprzewodniczący Stanisław Borski o radny Zenon Roda. Fot. Żaneta Janicka

Kwiaty składa delegacja Rady Partów Północnych "Norda" - Andrzej Busler, Danuta Tocke i Andrzej Kass. Fot. Żaneta Janicka

 

W dalszej części prezes KFK – Andrzej Busler wspólnie z Marcinem Scheibe dokononali symbolicznego otwarcia trzeciej części plenerowej wystawy Serce Gdyni ‒ plac Kaszubski i jego mieszkańcy w dawnej fotografii. Uroczystości na placu Kaszubskim zakończono wspólnym zdjęciem.


Andrzej Busler i Marcin Scheibe otwierający wystawę na placu Kaszubskim. Fot. Żaneta Janicka

Pod pomnikiem Antoniego Abrahama. Fot. Żaneta Janicka

 

Po uroczystości na placu Kaszubskim nastąpiło przejście w stronę skrzyżowania ul. 10 Lutego i Mściwoja i prezentacja okolicznościowego baneru, umieszczonego na kamienicy przy ul. Mściwoja 10 – rodziny Ciarów, związanego z rocznicą 1920–2020. Na uczestników uroczystości czekał właściciel kamienicy – Bartosz Henicz. Podziękowania na jego ręce dla całej rodziny Ciarów-Henicz w imieniu gdyńskich Kaszubów złożył prezes KFK – Andrzej Busler.

Przemarsz w stronę ul. Mściwoja. Fot. Żaneta Janicka

Bartosz Henicz - pierwszy z prawej - właściciel kamienicy przy Mściwoja 10 w Gdyni. Fot. Żaneta Janicka

Przy kamienicy Mściwoja 10. Fot. Żaneta Janicka

Podczas uroczystości była z nami obecna ekipa TVP 3 Gdańsk. Rozmowa red. Damroki Kwidzińskiej z Andrzej Buslerem. Fot. Żaneta Janicka

Więcej zdjęć jest dostępna - wejdź tutaj.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.