Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Tańce kaszubskie - pozycje wybrane.
czwartek, 25 czerwca 2020

Wojciech Chylewski, wychowany w Brusach, mieszkający w Chojnicach, pracujący w całym kraju instruktor tańca ludowego, choreograf, absolwent KLO w Brusach, otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu "Tańce kaszubskie- pozycje wybrane. Videopodręcznik na podstawie zbiorów i opracowań Pawła Szefki".

Stypendia MKiDN przyznawane są w ramach programu Kultura w sieci. Założeniem projektu jest nagranie i opublikowanie lekcji instruktażowych bazujących na technice tańca kaszubskiego. Głównym celem działania jest wizualizacja treści zawartej w Zeszytach autorstwa Pawła Szefki, cenionego znawcy folkloru kaszubskiego, muzyka, pedagoga. W ramach realizacji projektu powstanie 5 filmów szkoleniowych. Każdy film będzie poświęcony innemu, konkretnemu tańcowi. Do każdego odcinka zostanie dołączony zapis nutowy tradycyjnej linii melodycznej. Filmy będą dostępne bezpłatnie w serwisie YouTube. Zebrany i opracowany materiał przybierze formę pomocy dydaktycznej dla placówek oświatowych, organizacji pozarządowych, krajowych Zespołów Pieśni i Tańca, a także dla organizacji polonijnych. Ponadto, seria wzbogaci zbiór niematerialnego dziedzictwa kulturowego Kaszub, co trwale zapisze się w krajobrazie choreotechnicznym Regionu i Kraju. Partnerem w realizacji projektu jest Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Wojciech Chylewski swoją przygodę z tańcem rozpoczął w Kaszubskim Zespole Folklorystycznym Krebanë z Brus. Kontynuował ją w Zespole Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego Warszawianka. W 2007r. uzyskał uprawnienia instruktora tańca ludowego wydane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury. Pracował jako tancerz z obowiązkiem śpiewu w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca Mazowsze. Obecnie jestem kierownikiem artystycznym i choreografem Zespołu Pieśni i Tańca Grajewianie z Grajewa- woj. podlaskie. Prowadzi także agencję artystyczną Centrum Rozwoju Artystycznego. Jest również stypendystą Burmistrza Miasta Chojnice w kategorii taniec (Miejski Dzień Tańca Ludowego). 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.