Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Rondo Ofiar Firogi i Klukowa
poniedziałek, 1 czerwca 2020

Radni Miasta Gdańska na ostatniej sesji Rady Miasta podjęli uchwałę nadająca nazwę rondu w ciągu ul. Słowackiego - "Rondo Ofiar Firogi i Klukowa 1939-1945".

Z wnioskiem o nadanie nazwy Rondo Ofiar Firogi i Klukowa 1939-1945 wystąpiło Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie oddział w Gdańsku oraz Rada Dzielnicy Matarnia. Jest to przedostatnie rondo na drodze dojazdowej z Gdańska do Portu Lotniczego Gdańsk. Nazwa ronda ma upamiętniać zarówno losy rdzenych mieszkańców, którzy zostali zamordowani przez Niemców, ale też utrwalić nazewnictwo starych, kaszubskich miejscowości, dziś osiedli Gdańska, które z roku na rok zmieniają swój charakter. Potomkowie ofiar niemieckich zbrodni i mieszkańcy Firogi, Klukowa, Matarni, Bysewa i innych dawnych wsi kaszubskich, leżących na pograniczu Polski i Wolnego Miasta Gdańska chcieliby upamiętnić lokalną tragedię, która wydarzyła się w czasie trwania, a szczególnie w pierwszych miesiącach II Wojny Światowej - tzw. „zbrodnia pomorska”. Nazwa nie tylko upamiętni ofiary, ale także może przyczynić do pogłębienia znajomości historii Kaszub i Polski.

Obraz może zawierać: tekst

Obraz może zawierać: tekst

 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.