Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Wyjątkowy obiekt na mapie Europy
poniedziałek, 18 maja 2020

Wystawa „Wyjątkowy obiekt na mapie Europy”, którą można oglądać w Kaszubskim Forum Kultury w Gdyni (al. Marszałka Piłsudskiego 18), jest poświęcona niezwykłym dziełom sztuki współczesnej znajdującym się w kościele pw. Św. Józefa Robotnika w Gniewinie. Znany polski artysta Jarosław Wójcik stworzył na potrzeby tej świątyni mozaikowe stacje drogi krzyżowej i niezwykłe witraże, które powstały innowacyjną metodą fusingu. Naukowcy i miłośnicy sztuki współczesnej zauważyli i docenili te dzieła w licznych publikacjach, uznając je za wartościowe w skali Polski, a nawet Europy.

Stowarzyszenie Mòje Stronë postanowiło przybliżyć je mieszkańcom Kaszub za pomocą wystawy. Na 10 rollupach zaprezentowane są piękne zdjęcia interesujących fragmentów witraży i mozaikowych stacji wraz z przystępnymi opisami ukazującymi wartość artystyczną oraz teologiczne przesłanie, jakie płynie do odbiorców dzieł zdobiących gniewiński kościół. Jak pisał Aleksander Majkowski w kaszubskiej epopei Żëcé i przigòdë Remùsa: Ludzie jednak nie szanują tego, co dzień po dniu mają przed oczami i nie zastanawiają się nad największym dziwem i cudem, jeśli wyrósł on na rodzimej glebie. Przykładem takiego cudu wyrosłego na gniewińskiej ziemi są unikatowe w skali europejskiej witraże i stacje drogi krzyżowej znajdujące się w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika.
Wystawę można oglądać w godzinach pracy Kaszubskiego Forum Kultury. Wstęp wolny.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.