Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszuby w Belfaście
czwartek, 31 października 2019

19 października 2019 roku z okazji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w Polish Saturday School In Belfast odbyły się warsztaty kaszubistyczne poprowadzone przez panią Marię Pięczykowską – nauczycielkę V Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni. Celem spotkania było przybliżenie tradycji związanych ze Świętem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym w Polsce oraz historią naszego kraju. Uczniowie szkoły, którzy na co dzień mają do czynienia z dwujęzycznością, mieli okazję poznać podstawy języka kaszubskiego, poszerzali swoją wiedzę poprzez różne formy i metody edukacyjne. Dzieci uczyły się liter, wierszy i pieśni, ponadto uzupełniły swoje wiadomości na temat historii, kultury i języka kaszubskiego. Uczniowie poznali wiele różnych technik plastycznych oraz ciekawych wzorów haftu kaszubskiego, a następnie wykonali dekoracje, takie jak zakładki do książek. Jesień okazała się szczególną okazją do poznania języka kaszubskiego oraz ważnych zabytków historycznych na Kaszubach. Spotkanie było radosne i uzupełnione o degustację tradycyjnych potraw kaszubskich. Przeniosło jego uczestników w nastrój oczekiwania na rodzinne święta, a wspólna praca pozwoliła poczuć listopadową, patriotyczną atmosferę.

Fot. Archiwum MP

Dziękujemy członkini ZKP Gdynia - Danucie Krygier za wypożyczenie kaszubskiego stroju.

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.