Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
II Walne Plachandry – Wirty
poniedziałek, 26 sierpnia 2019

Arboretum w Wirtach to jeden z największych ogrodów dendrologicznych w Polsce. Zgromadzono tam ponad 250 gatunków drzew. To niezwykle urokliwe miejsce położone nad Jeziorem Borzechowskim stało się miejscem spotkania w ramach II Walnych Plachandrów. To zlot Kociewiaków i sympatyków Kociewia, którego ideą jest integracja i promocja tego regionu. Pomorze to piękna i bogata w historię i walory przyrodnicze kraina, a tworzą ją także Kociewiacy i ta idea legła u podstaw zorganizowania takich spotkań – powiedział Tomasz Damaszek pomysłodawca i organizator Walnych Plachandrów. Nazwa to w gwarze kociewskiej spotkanie, plotki wśród znajomych – dodaje prof. Maria Pająkowska – Kensik.

 

Plachandry rozpoczęły się od uroczystej mszy nad brzegiem Jeziora Borzechowskiego Wielkiego, po której licznie przybyli uczestnicy przeszli na teren ogrodu dendrologicznego w Wirtach.  Jego historia sięga roku 1869 i liczy już sobie 150 lat. Patronat nad wydarzeniem objęlisamorządowcy z marszałkiem Mieczysławem Strukiem na czele oraz wojewodą Dariuszem Drelichem.

 

Jednym z elementów spotkania było wręczenie nagród

Ambasador Kociewia kategoria indywidualna: Maria Pajakowska-Kęsik.

Ambasador Kociewia kategoria zbiorowa: Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia.

Ambasador Kociewia kategoria biznesu:

Małe przedsiębiorstwa: Reflex.

Średnie i duże przedsiębiorstwa: Broker.

Ambasadora specjalnego przyznano Arboretum Wirty i Wydawnictwu „Bernardinum”.

Perełka Kociewia: Przemysław Kilian, Damian Domański, Oktawia Nowacka.

     Podczas spotkania Kociewiaków podsumowano także XIII Plener Artystów Ludowych Pomorza. W ramach zlotu odbył się także Jarmark Kociewski, występy kociewskich zespołów folklorystycznych i przedstawienie pt. „Wesele Kociewskie”. Zlot Kociewiaków w Wirtach to także pokazy dorobku KGW, regionalnego rękodzieła, konkursy, gry, zabawy oraz występy i koncerty.

Te spotkania będą kontynuowane w przyszłości i już organizatorzy zapraszają wszystkich w przyszłym roku do Gruczna na kolejne już III Walne Plachandry.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.