Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszubskie Bajania 2013 rozpoczęte!
poniedziałek, 16 września 2013

Bajkowy Festyn Rodzinny w Kościerzynie odbył się po raz trzeci i jak co roku rozpoczął nowy sezon na czytanie kaszubskich opowieści, przeznaczonych dla najmłodszych. Imprezie towarzyszyła promocja najnowszej płyty pt. „Najpiękniejsze bajki i baśnie kaszubskie” cz. 3, wydanej w ramach kampanii społecznej „Kaszubskie Bajania”,  organizowanej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Radio Gdańsk. W trakcie festynu rozdano aż 600 płyt z kaszubskimi bajkami!

Kampania powstała z myślą o dzieciach, aby już od najmłodszych lat zapoznawały się z dziedzictwem kulturowym Kaszub. Celem kampanii między innymi jest podniesienie świadomości w społeczeństwie o roli czytania dzieciom. Na płycie pt. „Najpiękniejsze bajki i baśnie kaszubskie” cz. 3, znalazło się 17 utworów czytanych przez przedstawicieli świata polityki, nauki, kultury oraz mediów pomorskich. Kilku lektorów, biorących udział w przedsięwzięciu, pojawiło się w minioną niedzielę 15 września na kościerskim rynku. Ze sceny kaszubskie bajki czytały m.in.: Julia Kunz (laureatka konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô” Bolszewo 2013 r.), Janina Kosiedowska (nauczycielka języka kaszubskiego z Chojnic) oraz Maria Birr (gospodyni domowa z Kaszubianek).

Podczas tegorocznego Bajkowego Festynu Rodzinnego swoimi wrażeniami z nagrań podzielił się znany pomorski fotografik Maciej Kosycarz, który opowiedział również o swoich związkach z Kaszubami.

Mali uczestnicy festynu mieli także okazje zobaczyć i usłyszeć swoich rówieśników z dziecięcy i młodzieżowych kaszubskich zespołów muzycznych. Do wspólnej zabawy na płycie rynku w Kościerzynie zachęcali: zespoły "Młoda Kościerzyna", "Dzótczi" z Brus, „Roczitkòwe Jagòdë” z Rokit oraz "Mali Hopowianie" z Hopowa. Pole do popisu mieli też najmłodsi miłośnicy sztuk plastycznych, których spora grupa przybyła do Kościerzyny, wzięła udział w konkursie „Bajkowy świat Kaszub”. Mali artyści mieli także okazję do udoskonalania swoich umiejętności podczas przygotowanych dla nich warsztatów malarstwa na szkle, robienia kwiatów z bibuły oraz wytwarzania papieru czerpanego.

Festyn, podobnie jak w latach poprzednich, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Mimo lekkiego załamania pogody, pod koniec imprezy, liczną widownię zgromadziła gwiazda wieczoru – zespołu „Czarodzieje z Kaszub”.

Więcej zdjęć autorstwa Ł. Richerta w galerii.

Kampania społeczna „Kaszubskie Bajania” i płyta „Najpiękniejsze baśnie i bajki kaszubskie” cz. 3, jest finansowa ze środków uzyskanych z jednego procenta podatku dochodowego.

Płytę można otrzymać w biurze Zarządu Głównego ZKP, Gdańsk ul. Starganiarska 20-23.

Utwory i wykonawcy:

1. Òstatnô biôtka stolëmów  czyta Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego

2. Sztërë wiatrë (Alozy Nagel) czyta Maciej Lisicki, Wiceprezydent Miasta Gdańska

3. Prôwdzëwo przyjaźń  (Jerzy Samp) czyta prof. Cezary Obracht-Prondzyński,  socjolog, antropolog, historyk z Uniwersytetu Gdańskiego

4. Dąb ë strzëna czyta Lech Parell , Prezes Radia Gdańsk

5. Jiwer stôri gwiôzdczi (Alojzy Nagel) czyta dr Witosława Frankowska, pianistka, wykładowca w Gdańskiej Akademii Muzycznej

6. Diabelsczé skrzëpicë (Roman Drzeżdżon) czyta Natalia Szroeder, piosenkarka

7. Niezabôdczi (Alojzy Nagel) czyta Maciej Kosycarz, gdański fotoreporter

8. Jan z Kòlna (Alozy Nagel) czyta Bogumiła Cirocka, zastępca redaktora naczelnego „Pomeranii”

9. Worzałowe żëce  (Augustyn Worzała) czyta Wiktoria Kozikowska, laureatka konkursu Rodnô Mòwa Chmielno 2013r. w kat. gimnazjum

10. Lëgòtkòwati zajc (Alojzy Nagel)  czyta Ewa Jasińska pianistka, kompozytorka mieszkająca w Chile

11. Pòłómóné skrzidła anioła (Jerzy Samp tłum. Bożena Ugowska) czyta Kazimierz Jastrzębski, rolnik z Chwaszczyna, pisarz z zamiłowania

12. Ò niegrzecznym kòtkù (Anna Łajming tłum. Bożena Ugowska) czyta Maria Birr, gospodyni domowa z Kaszubianek

13. Swiónowskô sztatura (Janusz Mamelski) czyta Tadeusz Konkol, rzecznik Pomorskiej Straży Pożarnej

14. Alfabét (Alojzy Nagel) czyta Julia Kunz, laureatka konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô” Bolszewo 2013 r.

15. Chwaszcz i Yna (Alojzy Nagel) czyta Eugeniusz Gołąbek, autor słowników języka kaszubskiego

16. Ò tim jak  kret stracił  òczë czyta Irina Golińska, tłumaczka z Estonii

17. Bazuna (Alojzy Nagel) czyta Janina Kosiedowska, nauczycielka języka kaszubskiego z Chojnic

 

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.