Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Konferencja w 150. rocznicę urodzin
piątek, 13 listopada 2020

Konferencja w 150. rocznicę urodzin

Sługi Bożego Biskupa Konstantyna Dominika

7 listopada – dokładnie w 150 rocznicę urodzin Biskupa Konstantyna Dominika – odbyła się w Pelplinie konferencja popularnonaukowa poświęcona temu, który - jak pisał ks. Janusz St. Pasierb - był nadzwyczajnie zwyczajny. Zorganizował ją – w ramach trwającego już od kilku lat cyklu „Wielcy ludzie małego Pelplina”  - Oddział Kociewski ZK-P w Pelplinie wespół z Biblioteką Diecezjalną im. Bpa Jana Bernrada Szlagi. Ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z pandemią Covid 19  konferencja została przeprowadzona w trybie online, dzięki technicznemu i logistycznemu wsparciu Radia Głos.

Otworzył ją biskup diecezjalny Ryszard Kasyna, który podziękował za jej zorganizowanie, życzył owocnych obrad i refleksji nad własnym życiem. Zwrócił też uwagę na podobieństwa w biografiach i dziełach życia św. Jana Pawła II i Sługi Bożego Biskupa Konstantyna Dominika. Następnie zostało zaprezentowanych dziewięć referatów. Ich autorzy albo pojawili się w Pelplinie i wygłosili je do kamery, albo przekazali nagrania drogą elektroniczną. Dwa z nich odczytał, piszący te słowa, moderator konferencji.

Autorzy wystąpień (ks. prof. dr hab. Jan Walkusz – KUL,  Teresa Hoppe – Centrum Myśli Jana Pawła II w Gdyni, Bożena Korth – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bpa K. Dominika w Swarzewie, ks dr Krzysztof Koch – dyrektor Biblioteki Diecezjalnej, ks. Stanisław Majkowski – kustosz sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie, ks. Karol Misiurski – parafia św. Jakuba Apostoła Łebie, dr Eugeniusz Pryczkowski – ZK-P Banino   oraz klerycy: Krystian Rink z Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie i Wojciech Zielke z Gdańskiego Seminarium Duchownego – pochodzący z rodziny Konstantyna Dominika) mówili o różnych aspektach życia i działalnośći kandydata na ołtarze –  m. in. o jego teologii pracy, o maryjnej duchowości, o wzorcu świętości na współczesne czasy, o jego roli jako rektora Seminarium Duchownego, o kaszubskim środowisku i rodzinie. Podawano także liczne przykłady kultywowania pamięci o Nim – zarówno w środowisku Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w parafii swarzewskiej, jak i  w dwóch szkołach noszących Jego imię. Istotnym dopełnieniem konferencji było wystąpienie ks. Wincentego Pytlika – wicepostulatora w procesie beatyfikacyjnym, który mówił o możliwości składania świadectw i łask. Zapraszał również do modlitwy w trudnych sprawach za wstawiennictwem Sługi Bożego Biskupa Konstantyna. Niestety, organizatorom nie udało się skutecznie zaprosić ks. Piotra Tisslera, który w Watykanie nadzoruje sprawę procesu beatyfikacyjnego jako postulator.

Pod koniec bieżącego roku – dzięki środkom otrzymanym ze Starostwa Powiatowego i od anonimowych darczyńców – ukaże się książka z materiałami pokonferencyjnymi oraz aneksem (tu m. in. mowa pogrzebowa ks. Franciszka Sawickiego z 6 marca 1949 r., esej ks. Janusza St. Pasierba „Nadzwyczajna w tym życiu była zwyczajność”, wspomnienie o rodzinie Sługi Bożego autorstwa znanego artysty rzeźbiarza Wawrzyńca Sampa, prace uczniów szkół Dominikowych).

Warto podkreślić, że konferencja została poprzedzona dwoma punktami o charakterze religijnym. Najpierw członkowie Oddziału Kociewskiego ZK-P oraz delegaci społeczności Wyższego Seminarium Duchownego spotkali się przy grobie Biskupa Dominika. Złożono kwiaty, zapalono znicze. Ks. dr Sławomir Kunka – profesor WSD – poprowadził modlitwę nie tylko o rychłą beatyfikacje, ale także w intencji  uczniów  Szkoły Podstawowej nr 2, której patronuje Biskup Dominik oraz pelplińskich kleryków. Zwrócił jednocześnie uwagę, że nie tylko trzeba mówić o Słudze Bożym, nie tylko się do niego modlić, ale przede wszystkim Go naśladować.

Mszy św. w bazylice katedralnej przewodniczył ks. bp Ryszard Kasyna. W homilii zwrócił uwagę na właściwe wykorzystanie czasu, który każdemu człowiekowi dał Bóg. Wykorzystanie do tego, aby być świętym – tak jak był nim Sługa Boży Konstantyn Dominik – nadzwyczajnie zwyczajny.

Biskup Dominik wywodził się z północnych Kaszub, ale większość życia związany był z Pelplinem (jako uczeń Collegium Marianum, jako kleryk, a później rektor i biskup sufragan). Pelplin więc był stosownym miejscem, aby uczcić  150 rocznicę urodzin. Można – bez cienia przesady – powiedzieć, że 7 listopada 2020 r. odbyła się w Pelplinie nieoficjalna inauguracja Roku Biskupa Konstantyna Dominika, który na mocy uchwały Rady Naczelnej ZK-P  rozpocznie się w styczniu 2021 r. 

 

Bogdan Wiśniewski

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.