Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Pomnik ku pamięci
czwartek, 5 listopada 2020

27 października br., w głównej alei gdańskiego cmentarza Łostowice stanął pomnik poświęcony pamięci Polonii gdańskiej, Kaszubów i Pomorzan, walczących za Niepodległą oraz ginących w miejscach kaźni i na polach bitew w latach 1939 - 1945. Pomnik został ufundowany przez Miasto Gdańsk.

Inicjatorem powstania pomnika upamiętniającego zamordowanych Polaków w okresie II Wojny Światowej był Roman Knitter, prezes Towarzystwa Przyjaciół Pomorza. Jego pomysł wsparły sejmiki województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej. Prof. Józef Borzyszkowski, ówczesny prezes Instytutu Kaszubskiego, rozpoczął starania o powstanie pomnika w Gdańsku. Podobnego zadania podjął się Jan Wyrowiński w Toruniu - obecny prezes ZKP.

6 października 2018 r. w Parku Pamięci w Toruniu, odsłonięto Pomnik Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, przy udziale władz województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, przedstawicieli Torunia, Gdańska, duchowieństwa, rodzin osób pomordowanych, harcerzy, a także licznie przybyłych członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i innych organizacji.

Oficjalna uroczystość odsłonięcia gdańskiego pomnika została odłożona na przyszłość, z powodu trwającej epidemii.

W dniu dzisiejszym pod nowym pomnikiem symbolicznie złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze.

Łukasz Richert i Jerzy Nacel, ZKP Gdańsk


                                                                                             Gdańsk 2017-12-13

P.T. Paweł Adamowicz
Prezydent Miasta Gdańska

 

Panie Prezydencie! Zbliżają się rocznice odrodzenia Rzeczypospolitej i powrotu do Niej Pomorza znad Wisły! Ci, którym ten nasz powrót zawdzięczamy, jeśli dożyli 1.09.1939 r, zginęli zamordowani przez hitlerowskich oprawców… - Pamiętajmy, iż przed wielu już laty honorowy prezes Związku Przyjaciół Pomorza, p.Roman Knitter, wystąpił z inicjatywą upamiętnienia w Gdańsku naszych ziomków - rodaków z całego Pomorza, ofiar niemieckiego okupanta - II wojny światowej. Dużo w tej materii się dokonało. Jest lokalizacja i projekt - efekt konkursu. Zabrakło… środków na jego realizację. Mam nadzieję, że kiedyś się znajdą.

Tymczasem mamy w Gdańsku mnóstwo pomników i tablic, a wśród nich mało   takich, które upamiętniają ludzi tej ziemi, dzięki którym Pomorze i Gdańsk także, przed więcej niż stu laty, wywalczyły swoją drogę do Polski.

Podobne myśli towarzyszą nam m.in. podczas wizyt na Cmentarzu Łostowickim, gdzie obok głównej alei, tuż za  pięknym pomnikiem Sybiraków, pozostał nieco dalej wielki, stolemny, gdański, kaszubski-pomorski kamień… Stąd myśl, by wzbogacić go stosownymi symbolami - i napisem; by nabrał charakteru choćby zapowiedzi w/w pomnika. Sądzimy, iż na tablicy z Gryfem i Orłem oraz herbem Gdańska mógłby znaleźć się napis:

„Pamięci Gdańszczan, Kaszubów, Pomorzan - Polaków walczących o Niepdległą i pracujących dla Polski,  zamęczonych przez niemieckiego okupanta oraz i  wszystkich ofiar  II wojny światowej

- Ziomkowie, Rodacy…,                                        

Józef Borzyszkowski

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.