Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zmarł ks. Roman Skwiercz
wtorek, 27 października 2020

Ks. Roman Skwiercz urodził się w 1955 roku w Pucku. Studiował pedagogikę na Uniwersytecie Gdańskim i z początku był nauczycielem, m.in. w Starzynie. Po skończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie został wikarym w Gdyni-Oksywiu, następnie w Żelistrzewie, a potem w Gdańsku-Morenie. Już jako nauczyciel promował kaszubszczyznę, a dokumenty z niejednego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego odnotowują jego dokonania – różnego rodzaju pomoc dla działaczy miejscowych wspólnot (np. w Lipuszu, w Gdyni – pomoc w opracowaniu oprawy mszy świętej po kaszubsku, nabożeństw na przeróżne okazje itp.).

Jego udział w konkursach Rodnej Mowy, gdzie zdobył trzykrotnie (1985,1986,1987) I miejsce w kategorii dorosłych, miało znaczenie na rozprzestrzenienie się konkursu i jego popularyzację, szczególnie w tej kategorii. Również zdobywał główne nagrody na Turnieju Gawędziarzy Kaszubskich w Wielu. W kategorii imienia Hieronima Derdowskiego – "opowieści własnego autorstwa", zdobył główną nagrodę (1984,1987,1989,1992,2002 r.), a 5 razy (1985,1988,1990,1992,2000) został laureatem nagrody imienia Józefa Bruskiego.  Jest uznawany za najbardziej znanego gawędziarza Kaszub, na którego występy zapełniała się cała sala.

Roman Skwiercz miał również wielki udział w organizacji „Spływów Śladami Remusa”. Od ich początku był lektorem codziennego czytania powieści Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa”. Nadmienić trzeba również, że wielu jest do dziś zdania, iż jego interpretacja fragmentów kaszubskiego arcydzieła domaga się nagrania na płytę CD. Nie na darmo przylgnął do niego pseudonim „Remus”, a on sam nawet podpisywał nim swoje felietony „Widzy mie sã, że…”, drukowane w „Pomeranii” w latach 2000-2002. Zadebiutował w 1986 roku na łamach „Pomeranii” opowieścią Post na odpusce i w piśmie tym publikował gawędy. Kaszubskie felietony pisał również w „Twoim Wyborze”, a „Dziennik Bałtycki” drukował jego humoreski oraz utwór Starkowizna.

Roman Skwiercz był szanowanym felietonistą, piszącym w kaszubskim języku. Napisał też wiele powieści. Jego powieści, felietony znalazły się w zbiorach wydawnictwa „Arkun”: „Pòst na òdpùsce”, „Trzôsk”. Wraz z Józefem Roszmanem jest twórcą gawęd  nagranych na CD, wydanych przez „Tatczëznã” oraz łódzką firmę. W 1993 roku ukazały się dwie publikacje zwarte: Trzôsk. Zbiór szpôsów i Post na odpusce. Trzë opowiesce.

12 grudnia 2017 roku w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku Kapituła Medalu Stolema złożona z pełnoprawnych członków Klubu Studenckiego „Pomorania” postanowiła przyznać zaszczytne wyróżnienie, Medal Stolema, ks. Romanowi Skwierczowi –aktywnemu działaczowi regionalnemu, wieloletniemu kapelanowi słupskiego i wejherowskiego oddziału ZKP oraz laureatowi wielu konkursów gawędziarskich.

Ks. Roman Skwiercz około 20 lat był kapelanem słupskiego oddziału ZKP oraz kilka lat kapelanem wejherskiego oddziału. Język literacki utworów Romana Skwiercza jest bardzo bogaty w frazeologizmy. Jak mawia – kaszubszczyznę „wyssał z mlekiem matki”. Jest laureatem nagród tj. Skra Òrmùzdowô, Wiôlgô Bazuna. Utwory Romana Skwiercza znalazły uznanie u słynnych redaktorów m.in. Izabeli Trojanowskiej, Wojciech Kiedrowskiego oraz Edmunda Szczesiaka. 

Eugenia Konkol, członek ZKP O/Wejherowo: Wspominam ks. Romana Skwiercza bardzo ciepło. Zawsze był obecny na naszych wydarzeniach, przekazywał nam dużo ciepłych słów. Kazania głosił zawsze po kaszubsku, dużo wartościowych tematów miał nam do przekazania. Po mszach kaszubskich zawsze był obecny na późniejszych spotkaniach aby wspólnie spędzić czas. Porozmawiać, powspominać, pośmiać się. Ksiądz był duszą towarzystwa. Miał opowieść na każdy temat. Będzie nam go bardzo brakowało. Bez niego, to już nie będzie to samo.

Pogrzeb odbędzie się 30 października o godz. 11 w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku. 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.