Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Lech Bądkowski jakiego znaliśmy...
środa, 26 sierpnia 2020

„Lech Bądkowski jakiego znaliśmy. Lech Bądkowski o sobie” – to jedyna w swoim rodzaju książka o żyjącym w latach 1920–1984 pisarzu, społeczniku, polityku, prekursorze myśli samorządowej w Polsce, rzeczniku prasowym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i sygnatariuszu Porozumień Sierpniowych; bohaterze kampanii wrześniowej oraz norweskiej, zaprzysiężonym cichociemnym, który za wojenne zasługi został odznaczony orderem Virtuti Militari.

Publikacja jest dyptykiem. Składa się z 42 wspomnień, z których znaczna część była publikowana na łamach „Pomeranii”, oraz wywiadu-rzeki z 1983 roku. Rozmowę z Lechem Bądkowskim przeprowadzili wówczas Maria Mrozińska i Grzegorz Fortuna, a materiał ten jest po raz pierwszy prezentowany w całości.

Z książki wyłania się obraz człowieka niepospolitego, wiernego swoim ideałom, jednocześnie zaś stawiającego na dialog z ludźmi o odmiennych poglądach. Przyjaciela i opiekuna młodych, niespokojnego ducha aktywnego na polu społecznym, politycznym i kulturalnym. Pomorzanina, który swoje doświadczenia regionalne potrafił zaszczepić na gruncie ogólnokrajowym.

Życiowa droga Bądkowskiego była wyjątkowo kręta, pełna wzlotów i upadków, zmagań z wrogiem wojennym i peerelowskim systemem. Oraz z samym sobą. Ujęto ją w formie książki, której lektura jest wartka, fascynująca, a przede wszystkim inspirująca. Pokazuje ona tytułowego bohatera nie tylko z perspektywy oficjalnej czy zawodowej, lecz przede wszystkim prywatnej. Z tego też względu nie brakuje tu humoru oraz barwnych anegdot.

Publikacja powstała z okazji Roku Lecha Bądkowskiego, ogłoszonego przez miasto Gdańsk. Jej wydawcami są Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które finansowo w realizacji tego przedsięwzięcia wsparły Urząd Miejski w Gdańsku oraz Pomorski Urząd Marszałkowski.

Prapremiera książki „Lech Bądkowski jakiego znaliśmy. Lech Bądkowski o sobie” odbędzie się z okazji 40-lecia strajków sierpniowych w Europejskim Centrum Solidarności 29 sierpnia o godz. 11.00

O premierze tego wartościowego wydawnictwa poinformujemy w późniejszym terminie.

 

Lech Bądkowski jakiego znaliśmy. Lech Bądkowski o sobie, red. Marek Adamkowicz, Iwona Joć, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Zarząd Główny w Gdańsku, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Gdańsk 2020, s. 272, ISBN 978-83-62137-67-1 (ZG ZKP), 978-83-89285-26-3 (biblioteka)

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.