Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
19 marca Dzień Jedności Kaszubów
czwartek, 19 marca 2020

Przed 782. laty papież Grzegorz IX nazwał w swej bulli księcia szczecińskiego Bogusława I "duce Cassubie" - księciem Kaszubów. W ten sposób my Kaszubi, pojawiliśmy się oficjalnie na kartach historii.

Od 2004 roku, dzień 19 marca obchodzony jest uroczyście jako Dzień Jedności Kaszubów, stanowiąc okazję do prezentacji naszego dorobku i trwania przy bliskich nam wartościach.

W tym roku, gdy obchodzimy ważne dla nas rocznice 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem, 30-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego i 40-lecia powstania Solidarności, obchody Dnia Jedności Kaszubów miały mieć szczególny charakter. Wraz z władzami Gminy Puck planowaliśmy ich organizację w Leśniewie. Niestety, konieczność unikania okoliczności ułatwiających rozprzestrzenianie się epidemii sprawiła, że tegoroczne obchody trzeba było odwołać.

Przyszło nam zatem przeżywać ten wyjątkowy dla Kaszubów dzień w warunkach wynikających z nadzwyczajnej sytuacji panującej w naszym kraju.

Wbrew tym przykrym okolicznościom nie upadajmy na duchu. Bądźmy razem! Skupmy się tego dnia na tym co nas łączy, na chlubnych kartach naszej historii, na dokonaniach i dorobku naszych ojców, na naszej kulturze i tradycji.

Przekonany, że zły czas się skończy i że niebawem będziemy mieli okazję spotkać się w Pucku na Światowym Zjeździe Kaszubów pozwalam sobie w imieniu Zarządu Głównego i własnym przekazać następujące życzenia: 

Chòc latosy Dzéń Jednotë Kaszëbów nie scygnie nas do rozegracjowégò fejrowaniô, niech równak mdze to przëczinkã do òsoblëwò pòspólnégò przeżiwaniô tegò dnia i redowaniô sã nim w familijnëch karnach.

Dzysô całé Kaszëbë i całô spôdkòwizna prastarków są w nas i w naszich chëczach.

Żëczimë tej, cobë òdnëkiwającë lëché wiadła ze swiata, wszëtcë czëlë tegò dnia szczescé i bùchã, a wëwieszoné przed dodomama czë w òknach fanë, ùszëkòwóné kaszëbsczé jestkù i domôcé kôrbiónczi, przë najich frantówkach, planszówkach czë ksążce bëłë leżnotą zmòcniwaniô midzëpòkòleniowi i midzëòbéńdny łączbë midzë nama.

 

Z serdecznyma pòzdrówkama

Przédnik

i Zarząd Kaszëbskò-Pòmòrsczégò Zrzeszeniô 

 

Dzéń Jednotë Kaszëbów A.D. 2020.

 

  

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.