Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Spotkania promujące nowe wydawnictwa ZKP
środa, 12 lutego 2020

W imieniu organizatorów zapraszamy również na

promocję i prezentację książki pomocniczej  do nauki języka kaszubskiego w szkole podstawowej 

pt. Zamalënił sã mak. Piosenki kaszubskie dla dzieci

autorstwa Tomasza Fopkego, Weroniki Korthals-Tartas, Doroty Muża-Szlas, Jerzego Stachurskiego.

  

Spotkanie odbędzie się 12 marca 2020 r. (czwartek) o godz. 16.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. F. Chopina w Wejherowie (ul. Dworcowa 6, Wejherowo).

 

W słowie redakcyjnym dr Tomasz Fopke napisał: „Publikacja Zamalënił sã mak. Piosenki kaszubskie dla dzieci  (śpiewnik wraz z płytą), ma według zamierzenia jej autorów i pomysłodawcy – służyć jako materiał pomocniczy w nauce języka kaszubskiego, jedynego takiego w Polsce, który posiada ustawowy status języka regionalnego. Śpiewnik „Zamalënił sã mak” wraz z płytą zawiera 20 piosenek w języku kaszubskim, ułożonych alfabetycznie według tytułów, dla dzieci od wieku wczesnoszkolnego aż po ostatnie klasy szkoły podstawowej. W utworach zawartych w śpiewniku wyraźnie dominuje funkcja poznawczo-edukacyjna, która przechodzi z wiekiem w kierunku pobudzania wyobraźni, prowokowania do własnego postrzegania świata, jego tajemnic i praw. Rozpiętość skali muzycznej w poszczególnych piosenkach, układ rytmiczny, prowadzenie melodii – dostosowane zostały do wieku śpiewających. Zachowane zostały oryginalne oznaczenia harmoniczne zapisane przez kompozytorów. W kilku przypadkach, dopasowano układ rytmiczny do prozodii języka, zmieniono również tonacje, na wygodniejsze do śpiewu. Jako że śpiewnik ma być pomocą dydaktyczną w nauce języka, autor tekstów wysoko postawił językową poprzeczkę przed wykonawcami, zwłaszcza poprzez nagromadzenie uciążliwych onomatopei i zbitek dykcyjnych. Zrozumienie niektórych użytych słów, wyrażeń może przysporzyć nieco trudu, stąd w publikacji znalazło się miejsce na słowniczek.” W realizacji płyty udział wzięli uczniowie, absolwenci i pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. F. Chopina w Wejherowie oraz uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kostkowie.

Uwaga:

Podczas tych  spotkań promocyjnych będziemy przekazywać  przedstawicielom poszczególnych szkół podstawowych, w których nauczany jest język kaszubski okazowe egzemplarze podręcznika Kaszëbsczi Òdkriwca  kl. V oraz okazowe egzemplarze książki pomocniczej Zamalënił sã mak. Piosenki kaszubskie dla dzieci z przeznaczeniem do bibliotek szkolnych. Prosimy o zabranie ze sobą pieczątki szkoły celem potwierdzenia odbioru publikacji.

Potwierdzenie odbioru podręcznik: pobierz

Potwierdzenie odbioru śpiewnika: pobierz

 

 ******

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek na stoisku z szeroką ofertą wydawnictw regionalnych (możliwość wystawienia faktury przelewowej).

 

 

 ******

Edukacyjna oferta wydawnicza Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wzbogaciła się o dwie publikacje:

kolejną część  podręcznika do nauki języka kaszubskiego w szkole podstawowej pt.

Kaszëbsczi Òdkriwca  kl. V

autorstwa Emilii Maszke

 

Kaszëbsczi Òdkriwca  kl. V  to kolejna część z zaplanowanej, przez autorkę Emilię Maszke,  serii podręczników do nauki języka kaszubskiego dla uczniów szkół podstawowych (kl. IV-VIII). Na serię składa się pięć podręczników zawierających treści zarówno z literatury jak i nauki o języku kaszubskim. Autorka nowego podręcznika jest nauczycielką języka kaszubskiego z wieloletnim stażem i bogatym doświadczeniem dydaktycznym.

Do stworzenia podręczników wykorzystano teksty literackie wskazane w podstawie programowej jako lektury obowiązkowe. Treści nauczania w każdej klasie obejmują w szczególny sposób pewne kręgi tematyczne i tak: w klasie czwartej treści dotyczą najbliższego środowiska, tradycji, zwyczajów związanych z poszczególnymi porami roku. Świat baśniowy przeplata się ze współczesnymi przygodami rówieśników: Macka i Balbiny. W klasie piątej zaplanowano tematykę legend, baśni, bajek i mitów kaszubskich. Nie zabrakło również klasyki literatury kaszubskiej, w tym fragmentów powieści Aleksandra Majkowskiego. Kontynuowane jest poznawanie i przybliżanie kolejnych tradycji i obrzędów oraz zgłębianie wiedzy historycznej odkrywanej w tekstach literackich. Warto podkreślić, iż autorka zaproponowała dużo ciekawych, innowacyjnych zadań i ćwiczeń.

*****

 

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.