Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Fischmarkt 2019 już za nami!
piątek, 16 sierpnia 2019

15 sierpnia kaszubskie Pomeranki zmierzające z Półwyspu Helskiego zacumowały do Gdańska, wskrzeszając w grodzie Neptuna historyczny Targ Rybny. Przy słonecznej pogodzie oraz pysznej wędzonej rybce Gdańszczanie oraz turyści poznawali rybacki oraz kaszubski folklor.

 

Pełna Galeria Zdjęć (fot. Arkadiusz Wegner)

 

Impreza rozpoczęła się punktualnie o godz. 12, a jej start został ogłoszony dźwiękiem bazuny. Na scenie głos zabrał Robert Groth, główny prowadzący wydarzenie, witając wszystkich przybyłych gości. Zaraz po nim mikrofon przejął Mieczysław Konkol, główny pomysłodawca i prezes stowarzyszenia Pomerank oraz Rafał Kohnke, prezes jastarnickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, którzy przedstawili historyczny kontekst wydarzenia oraz jak ważne jest kultywowanie pamięci o rybackich zwyczajach, które były nieodłączną częścią krajobrazu dawnego Gdańska.

Po tym wstępie Długim Pobrzeżem w kierunku Gdańskiego Ratusza Miejskiego wyruszyła barwna kaszubska parada. Na przedprożach Dworu Artusa rybaków z Jastarni powitały władze miasta w osobie wiceprezydenta Gdańska, Alana Aleksandrowicza, który podkreślał jak istotne jest akcentowanie wielkiego znaczenia rybołówstwa, które nierozerwalnie związane jest z historią miasta oraz jego szybkim rozwojem. Po przekazaniu kluczy do bram grodu nad Motławą wszyscy przybyli rybacy oraz goście odśpiewali Hymn Kaszubski, a zaraz po tym udali się ulicami Gdańska na główny plac wydarzeń.

A tutaj atrakcji nie brakowało! Przybyli goście mogli obejrzeć i posłuchać wspaniałych występów Kaszubskiej Orkiestry Dętej z Jastarni oraz Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca z Kartuz. W tle rozpościerała się sceneria historycznej rybackiej wioski, gdzie odbywały się inscenizacje związane z życiem mieszkańców Półwyspu, m.in. wędzono złapane w nocnym połowie ryby, tkano sieci, szyto poszewki, prano odzież czy mielono tabakę. Obok sceny można było zjeść smaczne wędzone ryby oraz zakupić książki oraz gadżety kaszubskie z Wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Cieszymy się, że tak wiele osób mogło razem z nami bawić się nad brzegiem Motławy, kosztując smacznych świeżych ryb oraz poznając stare rybackie zwyczaje rodem z Półwyspu Helskiego. Mamy nadzieję , że spotkamy się w równie silnym gronie za rok.

 

Organizatorami wydarzenia są Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Stowarzyszenie Pomarenk, Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka oraz Samorząd Województwa Pomorskiego.

     
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.