Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
4 nagrody wydawnicze dla Zrzeszenia
wtorek, 16 lipca 2019
Nie znaleziono zdjecia
Laureaci i uczestnicy XX Targów Książki w Kościerzynie

13 lipca 2019 roku na Rynku w Kościerzynie odbyły się jubileuszowe XX Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej. Jest to największa impreza promująca publikacje w języku kaszubskim oraz książki o Kaszubach i Pomorzu. Głównym organizatorem jest Biblioteka Miejska im. ks. Konstantego Damrota w Kościerzynie.

Tradycyjnie podczas Targów kościerski Rynek przepełniony był stoiskami, na których swoje publikacje prezentowali wydawcy z Kaszub i Pomorza. Poza wydawnictwami swoje miejsca miały również księgarnie oraz autorzy publikacji. 42 wystawców przybyło do Kościerzyny, by zaprezentować czytelnikom to, co zostało wydane w ubiegłym roku. Kościerskie targi są od lat najlepszą okazją, w ciągu całego roku, aby w jednym miejscu zapoznać się z najnowszymi i najciekawszymi publikacjami, dotyczącymi naszego regionu.

Jak co roku punktem kulminacyjnym targów było ogłoszenie wyników w konkursie na najlepsze kaszubskie i pomorskie publikacje minionego roku. Wyróżnienia przyznane są w dwóch kategoriach - wydawnictw literatury kaszubskiej oraz pomorskiej.Wyboru laureatów dokonała komisja konkursowa w składzie - prof. Tadeusz Linkner, prof. Kazimierz Nowosielski oraz Bogumiła Cirocka, Iwona Makurat i Grzegorz Schramke.

Z 82 zgłoszonych przez wydawnictwa publikacji nagrodę główną „Remusową Karę” otrzymało sześć pozycji. Łącznie nagrodzono i wyróżniono 29 publikacji w dziewięciu kategoriach.

W 2019 roku 4 wyróżnione pozycje książkowe wydało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie - wszystkie w Konkursie Literatury Kaszubskiej. Oto one:

Konkurs Literatury Kaszubskiej

Kategoria: Literatura  w języku kaszubskim

Wyróżnienie dla  Adeli Kuik-Kalinowskiej za: „Z pòla dodóm”

Kategoria: Opracowania naukowe i popularnonaukowe

3 miejsce dla Antoniego Konkela za: „Kaszubski leksykon rybacki”

Kategoria: Nagroda specjalna dla śp. prof. Jerzego Sampa za Jego wkład w rozwój kultury pomorskiej ze szczególnym uwzględnieniem książki „Gdańsk. Baśniowa Stolica Kaszub”.

Konkurs Literatury Pomorskiej

Kategoria: Proza

Wyróżnienie dla: Zyty Wejer za: „Gadki Rozaliji”.

Nowością były nagrody jubileuszowe dla wydawnictw przyznane po raz pierwszy przez Bibliotekę Miejską im. ks. K. Damrota w Kościerzynie (za minimum dwie książki nagrodzone w konkursie wydawnictw literatury kaszubskiej i pomorskiej lub za obecność na Targach Książki od początku przez wiele kolejnych lat). Otrzymały je: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Region, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Bernardinum, Marpress, Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich oraz Czec.

Nagrodę specjalną, przyznaną po raz trzeci w dwudziestoletniej historii Targów, otrzymał śp. prof. Jerzy Samp za wkład w rozwój kultury pomorskiej ze szczególnym uwzględnieniem książki „Gdańsk. Baśniowa Stolica Kaszub” wydanej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w wersji polskiej i w wersji kaszubskiej z audiobookiem. Nagrodę odebrała wdowa Barbara Samp oraz syn Christian Samp.

W 2018 roku Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wydało ponad 20 książek. Były to słowniki, podręczniki, literatura piękna, książki dla dzieci. W tym roku ukażą się m.in. biblia ilustrowana, proza kaszubska oraz liczne książki popularnonaukowe. Jesienią zakończy się trwający pięć lat projekt polegający na tłumaczeniu z języka oryginału - hebrajskiego bezpośrednio na kaszubski Tory – Pięcioksięgu.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.