Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
XXI Światowy Zjazd Kaszubów powrócił do Chojnic!
poniedziałek, 8 lipca 2019

Do chojnickiego Parku Tysiąclecia przybyli Kaszubi z regionu, jak i dalszych zakątków świata, aby jak co roku wspólnie świętować włączenie ich „Małej Ojczyzny” w ramy województwa pomorskiego. Był to również czas chwalenia się bogatą kulturą, historią oraz tradycją. Na wydarzenie przybywają ludzie z różnych stron Polski, którzy nie mają kaszubskich korzeni, lecz są zafascynowani dziedzictwem kulturowym regionu.

fot. Łukasz Richert

Całe wydarzenie zapoczątkował tradycyjnie przyjazd specjalnego zjazdowego pociągu Transcassubia, który już o 5.09 startował z Redy, a na miejsce wraz z uczestnikami Zjazdu dotarł krótko przed godziną 10. Na chojnickim dworcu przybyłych gości oficjalnie powitał prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prof. Edmund Wittbrodt oraz Burmistrz Miasta Chojnice, dr Arseniusz Finster. Stąd też kolorowy kaszubski pochód wyruszył w kierunku bazyliki pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Tam odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył ks. Arkadiusz Okroj, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej. Dary ofiarne złożyły oddziały ZKP z Helu, Bytowa i Kartuz, reprezentujące party nordowe, westrzédne i pôłniowe.

fot. (olo), chojnice.com

fot. Łukasz Richert

Po nabożeństwie korowód, prowadzony przez poczty sztandarowe oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, wyruszył w kierunku Parku Tysiąclecia. Przemarszowi towarzyszyły muzyka, wydobywająca się z akordeonów, diabelskich skrzypiec, burczybasów, oraz wspólny śpiew, do którego dołączali postronni obserwatorzy.

fot. Piotr Pastalenc

Uroczyste otwarcie XXI Zjazdu Kaszubów odbyło się na scenie, gdzie prof. Edmund Wittbrodt podziękował za pomoc w organizacji wydarzenia władzom samorządowym oraz lokalnemu oddziałowi Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiemu na czele z panią prezes Janiną Kosiedowską. Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w swojej przemowie nawiązał do dwóch rocznic – powrotu Zjazdu Kaszubów po dwóch dekadach do Chojnic, miejsca, gdzie wszystko się zaczęło oraz 30-tej rocznicy pierwszych po II wojnie światowej wolnych wyborów do Senatu oraz częściowo wolnych do Sejmu. Podkreślił również wielki wpływ ustawy samorządowej z 1998 r. na rozwój regionu pomorskiego oraz samych Chojnic.

 

fot. Łukasz Richert

fot. weekendfm.pl

Te zmiany spowodowały, że Kaszubi znaleźli się w jednym województwie. Pozwoliło nam to lepiej współpracować, efektywniej działać i prężniej się rozwijać. Widać to świetnie w Chojnicach, jak bardzo się zmieniły w ostatnich dwudziestu latach. Widać to na całych Kaszubach i Pomorzu. To najlepszy dowód na słuszność idei naszego wielkiego poprzednika Lecha Bądkowskiego, że „samorządność jest najkrótszą drogą do pełnej niepodległości państwa”

Prof. Edmund Wittbrodt złożył również podziękowania parlamentarzystom i działaczom regionalnym, szczególnie zaangażowanym w pracy nad zmianami ustawowymi z 1998 r. , w tym ważnym postaciom ruchu kaszubskiego, których już nie ma z nami – śp. profesorom Gerardowi Labudzie oraz Brunonowi Synakowi.

 

Pełne przemówienie prof. Edmunda Wittbrodta

 

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na rozpoczęcie bloku artystycznego, który ze sceny prowadzili Anna Cupa, nauczycielka języka kaszubskiego i absolwentka etnofilologii kaszubskiej oraz Roman Guzelak, prezes Promocji Regionu Chojnickiego.

fot. Piotr Pastalenc

Na część artystyczną złożyły się występy kaszubskich zespołów pieśni i tańca, jednak nie zabrakło również rockowych, Wãdzëbôczi z Brus, oraz szantowych akcentów w postaci zespołów „Mitra” oraz „Ciągle na fali” . Na koniec energetyczny koncert zapewniła publiczności formacja „Bubliczki”, wprowadzając widownię w folkowo-bałkański klimat.

 

GALERIA ZDJĘĆ, fot. UM Chojnice/D.Łokaj, M.Wójcik

 

Na terenie tegorocznego Zjazdu nie zabrakło Jarmarku Kaszubskiego, gdzie znalazły się stoiska twórców ludowych i rękodzielników. Specjalnie dla dzieci wydzielono strefę, gdzie najmłodsi mogli brać udział w konkursach oraz sprawdzić swoją wiedzę w teście na Małego Kaszubę. Tradycyjnie również odbył się Wielki Turniej Kaszubskiej Baśki, gracze spotkali się w pobliskiej Hali Sportowej Liceum Ogólnokształcącego. Oprócz tego przybyli goście mogli skorzystać z bezpłatnego zwiedzania Muzeum Historyczno-Etnograficznego i Muzeum Janusza Trzebiatowskiego oraz zapoznać się z wystawami o Franciszku Leonie Kręckim, Janie Trepczyku oraz historii Pomorza Zachodniego, które umieszczone zostały w Chojnickim Centrum Kultury. Na chojnickim Starym Rynku na gości Zjazdu czekała również wystawa autorstwa Aleksandra Knittera pt. "Zjazdy Kaszubów w obiektywie” prezentująca zdjęcia z poprzednich edycji.

fot. Łukasz Richert

fot. Łukasz Richert

fot. Łukasz Richert

Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym w organizację Zjazdu Kaszubów i mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy za rok na XXII edycji kaszubskiego święta.

 

Partnerzy i sponsorzy XXI Zjazdu Kaszubów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.