Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zmarł Benedykt Karczewski
środa, 24 kwietnia 2019
W Wielki Czwartek 18.04.2018 r. zmarł Benedykt Karczewski, zasłużony działacz samorządowy i kaszubski, poeta, uhonorowany Medalem imienia Tomasza Rogali.

Benedykt Karczewski urodził się w Koloni w powiecie katruskim. Ukończył studia z zakresu chemii technicznej na Politechnice Wrocławskiej. Naukę kontynuował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie zdobył tytuł magistra. Następnie na macierzystej uczelni we Wrocławiu obronił rozprawę doktorską.

W 1973 roku powrócił na Kaszuby i podjął pracę w Zakładach Porcelany Stołowej „Lubiana” jako zastępca dyrektora do spraw technicznych. Do sukcesów na niwie zawodowej należy zaliczyć m.in. wprowadzenie kaszubskiego wzoru na lubiańskiej porcelanie, popularnego do dziś i stanowiącego niejako znak firmowy zakładów.

Benedykt Karczewski był również wynalazcą. Zgłosił ponad 40 wniosków ulepszeniowych, z czego 17 uzyskało status wynalazków. W latach 2001-2002 był radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego. W tym czasie przyczynił się do umieszczenia gryfa kaszubskiego w herbie naszego województwa. Zasiadał też w Radzie Miasta Kościerzyna.

Jego bogaty życiorys został zamieszczony przez Międzynarodowy Instytut Biograficzny w Cambridge w księdze „2000 niezwykłych ludzi XX wieku”.

Benedykt Karczewski przez kilkadziesiąt lat działał w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim. Jest byłym członkiem Rady Naczelnej ZKP.

Źródło: https://dziennikbaltycki.pl/zmarl-benedykt-karczewski-znany-kaszubski-dzialacz-i-poeta-byl-pomyslodawca-wprowadzenia-kaszubskiego-wzoru-na-lubianskiej/ar/c1-14064453

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.