Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszubskie Stabat Mater – Matczi serce
czwartek, 18 kwietnia 2019
Nie znaleziono zdjecia
fot. Piotr Pastalenc

W poniedziałek 15 kwietnia 2019 roku, w kościele rektorskim pw. św. Józefa w Gdańsku, zabrzmiało prawykonanie Kaszubskiego Stabat Mater – “Matczi serce”. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie było jednym z organizatorów wydarzenia.

Kaszubskie Stabat Mater - Matczi serce skomponowane zostało przez pomorską kompozytorkę - Annę Rocławską-Musiałczyk, na zamówienie Chóru Kameralnego Discantus w Gowidlinie. Dzieło powstało do tekstu w języku kaszubskim franciszkanina br. Zbigniewa Joskowskiego, inspirowanego średniowieczną sekwencją Jacopone da Todi - Stabat Mater dolorosa.

fot. Piotr Pastalenc

fot. Piotr Pastalenc

Stabat Mater to poruszający utwór opowiadający historię Matki Bożej opłakującej pod krzyżem śmierć swojego Syna, który powstał w latach 30-tych XVIII wieku. Utwór napisany został na 4 solistów, chór oraz orkiestrę i dzieli się na 11 części.

Wydarzenie rozpoczęło się przemową Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Edmunda Wittbrodta, który podkreślił, iż powstanie nowego dzieła sakralnego, wokalno-instrumentalnego do tekstu w języku kaszubskim jest bardzo ważnym wydarzeniem dla społeczności regionalnej, tym bardziej, iż twórcami są osoby związane z regionem: Anna Rocławska-Musiałczyk (Wejherowianka) oraz br. Zbigniew Joskowski, wywodzący się z Gowidlina.

fot. Piotr Pastalenc

 

fot. Piotr Pastalenc

W stworzenie projektu zostali zaangażowani również młodzi ludzie, nie tylko z Pomorza:

Vox Intensa

Schola Cantorum Akademi Muzycznej w Gdańsku

Chór Discantus z Gowidlina i orkiestra

 

Soliści:

Marzena Michałowska - sopran /Poznań/

Jan Mędrala - kontratenor /Kraków/

Michał Dembiński - bas /Tarnów/

 

Dokładny program wydarzenia (wraz z pieśniami oraz szczegółowym opisem twórców/wykonawców) zamieszczamy TUTAJ.

 

Zachęcamy również do obejrzenia krótkiej relacji z wydarzenia, która pojawiła się w popołudniowym wydaniu Panoramy TVP Gdańsk:

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.