Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zamanifestowaliśmy swoją wspólnotę (Galeria zdjęć)
niedziela, 24 marca 2019

Kaszubi z różnych stron Pomorza i nie tylko przyjechali w sobotę do Żukowa na XVI Dzień Jedności Kaszubów. Ulice miasta wypełniły się czarno-żółtymi barwami gdyż na uroczyste obchody przyjechało kilka tysiecy, aby wspólnie się bawić i świętować. Była msza święta, uroczysty pochód z flagami, koncerty, próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach, liczne stoiska produktów reionalnych, wystawy i ekspozycje, warszaty dla najmłodszych, pokaz filmu Przygody Remusa oraz Turniej Gry w Baśkę.

Sobotnie obchody Dnia Jedności Kaszubów w Żukowie rozpoczęła msza święta w kościele pw. Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem biskupa Zbigniewa Zielińskiego. Po nabożeństwie głównymi ulicami miasta ruszył wielki korowód, złożony z motocyklistów, pocztów sztandarowych, członków poszczególnych oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, delegatów licznych szkół z regionu oraz po prostu Kaszubów, chcących uczcić ten wyjątkowy dzień.

Oficjalne otwarcie tegorocznych obchodów odbyło się już na hali widowiskowo-sportowej przy SP nr 2 w Żukowie. Burmistrz Wojciech Kankowski, przemawiając w języku kaszubskim, podkreślał przede wszystkim znaczenie tego wyjątkowego dnia jako momentu jedności. - Chciałbym, żebyśmy wszyscy razem takim zjednoczeniem czuli się dumni z tego, że jesteśmy Kaszubami - mówił szef żukowskiego magistratu. Obecny na uroczystościach Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, skupił się z kolei na ogromnym wkładzie, jaki Kaszubi mieli w ubiegłoroczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkreślał też ile innych, bardzo ważnych rocznic czeka nas w nadchodzących miesiącach. Głos na scenie zabrał również marszałek województwa Mieczysław Struk. Wspominał on, że na tego typu wydarzenia nie przybywają wyłącznie Kaszubi z okolicznych miejscowości, ale osoby utożsamiające się z nimi, które zamieszkują na terenach całej Polski, a nawet poza jej granicami.

Odczytano też list prof. Edmunda Wittbrodta, prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który niestety nie mógł się pojawić na tegorocznych uroczystościach.
- Dzień Jedności Kaszubów jest symbolem naszej wielopokoleniowej tu bytności, naszego zakorzenienia i trwania. Łączą nas sprawy dziedzictwa, kultury, wartości, wiary, dbałości o Pomorze i Polskę. Jesteśmy na Pomorzu, w Warszawie, Brukseli, a nawet w Kanadzie. Łączą nas idee naszych wielkich poprzedników dotyczące regionalizmu, samorządności, społeczeństwa i demokracji obywatelskiej - napisał prof. Wittbrodt, którego słowa przekazał zebranym po kaszubsku Józef Belgrau, prezes żukowskiego oddziału ZK-P.

Kilka słów do zebranych skierował też Łukasz Grzędzicki, wiceprezes ZK-P, który swoje słowa skierował do zgromadzonych akoredeonistów za pielęgnowanie i opowszechnianie kultury kaszubskiej, w tym hymnu kaszubskiego. Po przemówieniach natomiast oficjalnie już otwarto XVI Dzień Jedności Kaszubów.

RELACJA TVP GDAŃSK -> kliknij

Dla uczestników tegorocznego święta przygotowane zostały różnorodne wydarzenia towarzyszące obchodom. Na hali plenerowej przy Orliku SP nr 2 w Żukowie odbywały się występy regionalnych artystów. Swoje talenty prezentowali m.in. zespół Niezabôtczi z Żukowa, chór Strzelenka z Tuchomia, a takżę wokalistka Damroka Kwidzińska, laureatka nagrody Skra Ormuzdowa za rok 2018. W SP nr 1 w Żukowie zaś trwał turniej gry w „Baśkę” - bardzo popularnej na Kaszubach gry karcianej.

O 15.30 podjęta została próba pobicia rekordu we wspólnej grze na akordeonach. Muzycy zapisywali się już od godz. 9.30, aby przebić wynik 372 akordeonistów z Dnia Jedności Kaszubów 2016 w Bojanie. Od południa setki wytrwałych muzyków wspólnie ćwiczyły pod dyregenturą Pawła Nowaka.

I choć zapał był wielki, a wykonanie wręcz perfekcyjne, rekordu nie udało się pobić. Podczas Dnia Jedności Kaszubów w Żukowie na akordeonach zagrało łącznie 327 osób. Niemniej artyści podziękowali dyrygentowi, wspólnie grając mu „Sto lat”, za te wszystkie razy, gdy kierował nimi. Organizatorzy wyróżnili też najstarszego i najmłodszego akordeonistę.

Galeria zdjęć, fot. Arkadiusz Wegner

Cały czas dla obecnych przygotowane też były stoiska z regionalnymi wyrobami, a także wystawy: „Franciszek Leon Kręcki - zapomniany bohater kaszubskiej drogi do Niepodległości” i „Jan Trepczyk - pieśni odziej kaszubskiej ziemi. W 110. rocznicę urodzin” oraz wystawa akordeonów z kolekcji Pawła Nowaka. Dwukrotnie wyświetlano również animację poklatkową „Przygody Remusa”.

zdjęcia: Arkadiusz Wegner

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.