Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
W Gdańsku uczczono Dzień Jedności Kaszubów
środa, 20 marca 2019
Nie znaleziono zdjecia
fot. Karolina Misztal

Wspólnym odśpiewaniem hymnu polskiegi i kaszubskiego przed pomnikiem Świętopełka Wielkiego uczczono w Gdańsku, we wtorek, 19 marca, rocznicę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX. W obchodach udział wzięli przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, dzieci ze szkół z naszego regionu oraz władze Gdańska. Przy pomniku Świętopełka Wielkiego ustawiono czarno-białą fotografię tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza.

 
 
fot. Karolina Misztal
 

- Spotykamy się tu dziś z okazji rocznicy pojawienia się najstarszej, pisemnej wzmianki o Kaszubach. Pierwszy raz w dokumentach nazwę naszego regionu Kaszuby zapisano w bulli papieża Grzegorza IX i było to 781 lat temu. Dokładnie 19 marca 1238 roku. W bulli tej książę szczeciński został zatytułowany księciem Kaszub. A Kaszubi to Słowianie Zachodni. Od VI wieku naszej ery zamieszkiwali na południowym brzegu Morza Bałtyckiego. Historyczny kraj Kaszubów rozciągał się od dolnej Wisły po dolną Odrę. Przez stulecia głównymi ośrodkami władzy na tym terenie były dwa miasta: Gdańsk i Szczecin. Dzisiaj jedynie Gdańsk leży na kaszubskim obszarze etnicznym i to Gdańsk pełni funkcję centrum administracyjnego dla całych Kaszub. Od wieków jest też Gdańsk dla Kaszubów głównym ośrodkiem gospodarczym – mówił w trakcie uroczystości Wojciech Józef Konkel, członek zarządu oddziału gdańskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. - Rok temu, o tej samej porze, w tym samym miejscu, był z nami prezydent miasta Gdańska, Paweł Adamowicz, członek oddziału gdańskiego Zrzeszenia Kaszubko-Pomorskiego. Prezydent wspierał nas i materialnie, i duchowo. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

fot. Karolina Misztal

Pierwszy raz w dokumentach nazwę naszego regionu Kaszuby zapisano w bulli papieża Grzegorza IX i było to 781 lat temu. Dokładnie 19 marca 1238 roku. W bulli tej książę szczeciński został zatytułowany księciem Kaszub. A Kaszubi to Słowianie Zachodni.

Pełna Galeria zdjęć oraz relacja video

W uroczystych obchodach pod pomnikiem Świętopełka Wielkiego w Gdańsku wzięły udział dzieci ze szkół z naszego regionu, m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 57 im. gen. Władysława Andersa, ale też z placówek z Pruszcza Gdańskiego, Kolbud czy Pszczółek. Miały przy sobie flagi kaszubskie, czarno-żółte kotyliony i transparenty.

- Dzisiejsza uroczystość upamiętnia pierwszą wzmiankę o Kaszubach w bulli papieskiej, pochodzącej z czasów panowania Świętopełka Wielkiego na Pomorzu. Świętopełk II, książę z dynastii Sobiesławiców, najstarszy syn Mściwoja I żył w XIII wieku. Po śmierci ojca otrzymał godność namiestnika Pomorza Gdańskiego. Brał udział w wyprawach przeciwko Prusom, przyłączył do Pomorza Gdańskiego ziemię słupską, po przedwczesnej śmierci Leszka Białego – księcia wielkopolskiego, dążył do usamodzielnienia Pomorza Gdańskiego. Świętopełk tytułował się od tego czasu księciem. W 1231 roku uzyskał dla swojej rodziny i księstwa protekcję papieską. Wspierał chrystianizację Pomorza, również Prus, uczestniczył w zwycięskich walkach z Krzyżakami. Dzięki swoim wyjątkowym zdolnościom potrafił osiągnąć i obronić niezawisłość Pomorza Gdańskiego oraz przyczynić się do wzrostu jego znaczenia i do jego rozwoju. Nowożytni działacze kaszubscy nadali mu przydomek Wielki – relacjonował w czasie Dnia Jedności Kaszubów Grzegorz Jaszewski, prezes oddziału gdańskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

 

fot. Karolina Misztal

Głos podczas wtorkowych uroczystości zabrał także wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak.

- Gdańsk jest miastem wielokulturowym. Gdańsk budował swoje bogactwo w oparciu o wiele kultur, które przybywały z różnych stron świata. Ale tym spoiwem na pewno dla Gdańska byli zawsze Kaszubi. Pan prezydent Paweł Adamowicz wielokrotnie to podkreślał, i chciałbym zadeklarować w imieniu władz miasta Gdańska, że odwoływanie się do korzeni kaszubskich w dalszym ciągu będzie dla nas bardzo istotne, jeśli chodzi o kształtowanie tożsamości Gdańska – mówił we wtorek wiceprezydent Piotr Grzelak.

fot. Karolina Misztal

Na koniec uroczystości pod pomnikiem Świętopełka Wielkiego złożone zostały kwiaty.

- Naszym matecznikiem jest Pomorze Wschodnie, Pomorze Gdańskie, okolice Gdańska, ale przed 150 laty rozpoczęła się duża emigracja Kaszubów do Kanady. W Stanach Zjednoczonych Kaszubi zamieszkują obecnie w Minnesocie, w Europie natomiast – przede wszystkim w Niemczech. Liczba Kaszubów ciągle rośnie, bo gminy kaszubskie mogą pochwalić się tym, że mają najwyższy przyrost naturalny spośród wszystkich gmin w Polsce. Szacuje się, że Kaszubów jest dziś ok. pół miliona. Jest to rodzima ludność słowiańska Pomorza, czyli jesteśmy tu na Pomorzu tubylcami – podkreślił w rozmowie z „Dziennikiem BałtyckimŁukasz Grzędzicki, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Fot. Łukasz Richert

Następnie zgromadzenie przeszli barwnym korowodem spod pomnika do Ratusza Głównego Miasta gdzie w sali Wielkiej Wety odbyła się dalsza części Dnia Kaszubkiego w Gdańsku. Wnuczka Jana Trepczyka, dr hab. Witosława Frankowskiej z Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku wygłosiła bardzo ciekawą pelekcje pt. "Śladami Jana Trepczyka". Wystąpienie to zostanie wzbogacone trzema utworami muzycznymi Méstera Jana w wykonaniu dr hab. Aleksandry Kucharskiej-Szefler (sopran) oraz Witosławy Frankowskiej (fortepian). Z koncertem wystąpili róweniż uczniowie ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Gdańsku Oruni.

Ewa Andruszkiewicz, Łukasz Richert

Pełną galerię zdjęć oraz materiał video znajdą Państwo w poniższym linku

Źródło: https://dziennikbaltycki.pl/w-gdansku-uczczono-dzien-jednosci-kaszubow-obchody-odbyly-sie-pod-pomnikiem-swietopelka-wielkiego/ar/13978039

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.