Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
"Kaszëbsczé wieselé" na VI Bitwie Kulinarnej
poniedziałek, 18 marca 2019

Takiej imprezy jeszcze w Tuchomiu nie było. W Dworku Oleńka odbyła się bowiem VI Regionalna Bitwa Kulinarna pod hasłem "Kaszëbsczé wieselé". Głównymi bohaterkami były trzy kucharskie drużyny reprezentujące Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie z Sierakowic, z Tuchomia (pow. bytowski) oraz Zblewa. Dziewięć pań starało się przyrządzić najsmaczniejsze dania. Najlepszym zespołem okazały się panie ze Zblewa.

Rozpoczęło się od symbolicznego powitania pary młodej chlebem i solą przez gospodarzy Barbarę i Piotra Pospiesznych, właścicieli Dworku Oleńka. W rolę młodego małżeństwa wcielili się Dominika Klawikowska i Robert Groth, którzy jak na państwa młodych przystało, znakomicie wywiązali się z roli gospodarzy weselnych. Po powitaniu młoda para ruszyła do pierwszego tańca, po czym zaprosiła do pląsów gości. Przez cały czas rozbrzmiewała różnorodna muzyka. Odbyły się m. in. minikoncert akordeonisty Pawła Nowaka, w zaramch zapowiedzi przyszłotygoniowej próby bicia rekordu w jednoczenj grze na akordeonach oraz występ miał rówenież chór Strzelenka pod dyrekcją Karola Krefty.

Specjalnie na tę okazję Tomasz Fopke, prezes chwaszczyńskiego oddziału ZKP, napisał Wieselné kaszebsczé nótë. Autor tekstu zmobilizował wszystkich uczestników najpierw do wspólnej nauki, a po niej do zespołowego zaśpiewania piosenki. Taki sposób integrowania uczestników "Bitwy" bardzo przypadł wszystkim do gustu.

W czasie kiedy trwały tańce, śpiewy i zabawa, drużyny kucharskie pracowały w pocie czoła. Na wykonanie zadania miały panie 90 minut. Zespoły konkursu kulinarnego musiały przygotować korbónadę ze szmurowóną kapustą, czyli schabowy z kością i duszona kapustą, frikasy (potrawka z kury), a na deser szpajzę, czyli leguminę. Wszystko odbywało się według podanych przepisów potraw przez ubiegłoroczne arcymistrzynie z chwaszczyńskiego oddziału ZKP.

Trzyosobowa grupa ze Sierakowic - Kornelia Bobkowska, Martyna Pobłocka i Wiktoria Ziegert wyznały, że najtrudniejszy był dla nich początek i podział zadań. Przyznały też, że leguminę robiły po raz pierwszy, ale nie sprawiało im to problemu, a poza tym ograniczony czas wymagał szybkiego działania.

- Najtrudniejsze dla nas było zorganizować sobie pracę tak, aby nie wchodzić sobie w paradę. Kiedy każda z nas zajęła się swoją działką, wszystko szło już sprawnie - powiedziała Barbara Wiśniowska ze Zblewa.

Wszystkie panie przyznały, że były zachwycone miłą atmosferą i serdecznym przyjęciem przez organizatorów konkursu.

Przyszedł czas na ocenę i podsumowanie kucharskich zmagań, których efektem były weselne dania. Tym zajęła się komisja w składzie: Maria Kwiatkowska, Małgorzata Stanecka - Siewert oraz Barbara i Piotr Pospieszni.

III miejsce zajęły panie z Tuchomia. Na II miejscu uplasowała się drużyna z Sierakowic, a I miejsce otrzymał zespół ze Zblewa.

Nagrody rzeczowe dla nich ufundowali: Starostwo Powiatowe w Kartuzach, gmina Żukowo, żukowski OKIS, GS w Żukowie oraz KGW w Tuchomiu oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

- Jako KGW i przedstawicielki oddziału ZKP brałyśmy udział w V Regionalnej Bitwie Kulinarnej w Krokowej. Zdobyłyśmy wówczas I miejsce. Zasada jest taka, że gospodarzem kolejnej edycji zostaje zwycięzca. Skąd pomysł na hasło konkursu "Kaszëbsczi wieselé"? Z dwóch powodów. Po pierwsze pomieszczenie, w którym jesteśmy, jest salą weselną, a ponadto moja córka Dominika niedługo będzie wychodzić za mąż. Stąd wzięło się skojarzenie z kaszubskim weselem - powiedziała nam Barbara Klawikowska, przewodniczącą KGW w Tuchomiu.

Ogromne brawa dla wszystkich uczestników. Było gwarnie, wesoło i smacznie, a za rok bawimy się w Zblewie. Organizatorami tegorocznej VI Regionalnej Bitwy Kulinarnej było KGW w Tuchomiu i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Opracowano na podstawie www.kartuzy.info

 

 

 

Fot. Łukasz Richert, Longina Templin

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.