Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Ksãga Zôczątków w wejherowskiej Kolegiacie
wtorek, 10 lutego 2015
Nie znaleziono zdjecia
Fot. A. Wegner

9 lutego br. w Kolegiacie w Wejherowie, po raz 12. w ramach Verba Sacra, zabrzmiały strofy biblijne w języku kaszubskim. W tym roku Danuta Stenka i franciszkanin o. Jakub Waszkowiak przeczytali fragmenty Księgi Rodzaju, w tłumaczeniu wybitnego biblisty prof. Adama Sikory OFM.

Oprawę muzyczną do spektaklu przygotował i skomponował Cezary Paciorek, a towarzyszyli mu Danyah Ujazdowska, Jakub Kornacki, Larry OK Ugwu oraz Krzysztof Słomkowski. Wszyscy, którzy uczestniczyli w wydarzeniu, zobaczyli także  orszak biblijny w wykonaniu Misterników Kaszubskich pod kierunkiem Wojciecha Rybakowskiego.

Fotorelacja (A. Wegner):

Jeszcze wiosną Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskiego wyda publikację zawierającą całą Księgę Rodzaju w tłumaczeniu prof. Adama Sikory OFM - pierwszym dokonanym z języka oryginału na język kaszubski. Będzie to wydarzenie historyczne, nie tylko pod względem religijnym, ale również kulturowym. Pojawienie się kaszubskiego tłumaczenia pierwszej księgi Biblii umocni pozycję rodnej mowy zarówno na poziomie naszej małej ojczyzny, wśród jej użytkowników, jak również podniesie status kaszubszczyzny wśród pozostałych języków, które już dawno doczekały swojej wersji tego niekwestionowanego dzieła i klasyki literackiej.

Wydanie zostanie opatrzone słowem wprowadzającym ks. prof. Jana Perszona i wzbogacone zdjęciami obrazów, malowideł naściennych i rzeźb z pomorskich świątyń, ukazujących wybrane sceny z Księgi Rodzaju. Dodatkowo publikacja zawierać będzie słownik pojęć biblijnych.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.